Sokoli: Rrahmani kërkoi vet të luante te Drenica

Sokoli: Rrahmani kërkoi vet të luante te Drenica

Trajneri i Malishevës Bylbyl Sokoli ka dhënë një ntervistë për mediumin e madh italian “SportItalia” gjatë së cilës ka folur për hapat e parë të karrierës së Amir Rrahmanit i cili po shkëlqen me Napolin dhe tashmë është pjesë e tetë skuadrave më të mira të Ligës së Kampionëve.

“Amiri jetonte në kryeqytetin tonë, në Prishtinë dhe luante në një klub të vogël në kryeqytet. Fillimisht ai u transferua në FC Prishtina ku u refuzua nga një trajner i ardhur nga Bundesliga. Ai erdhi tek ne vetë, duke kërkuar të luajë në KF Drenica, e cila ishte në të njëjtën ligë (Superligën e Kosovës). Ne folëm shkurt dhe vendosëm ta mbajmë për të paktën dy javë. Në seancën e parë stërvitore u vu re se ishte një futbollist me karakter të fortë, por teknikisht me shumë vend për përmirësim. Në stërvitje Rrahmani shquhej për angazhimin në punë, marrëdhëniet e ngushta me shokët e skuadrës, në lojë ishte i pakompromis dhe shumë inteligjent në zbatimin e urdhrave të dhëna nga trajneri. Nuk vonoi shumë për të kuptuar se ishte. ia vlen karta”,”, ka thënë Sokoli, përcjellë KosovaPress.

Tutje ai flet për cilësitë kryezore të kapitenit të Kosovës.

“Ai u rrit menjëherë në Kosovë, duke u shquar për fizikun e tij, mbrojtjen e disiplinuar dhe për rrezikshmërinë nga goditjet e dënimit. Shënonte shpesh me kokë. Pas një viti e gjysëm në Superligë, filloi të merrte ftesa nga Superliga. Liga Shqiptare, e cila në atë kohë ishte më cilësore. Më kujtohet një i ri i sjellshëm, i disiplinuar dhe shumë i përpiktë. Ai donte të arrinte gjithçka me zell dhe punë të palodhur. Ai ishte shumë miqësor me shokët e tij dhe shumë ambicioz.”


Tutje, trajneri kosovar thotë se tek Rritja e Rrahmani kanë ndikuar edhe kushtet e vështira në të cilat ka punuar si dhe lufta dhe regjimi serb mbi Kosovën.

“Unë mendoj se po. Shumë futbollistë në Kosovë janë rritur në kushte të vështira dhe është e kuptueshme që vuajtjet e shumë familjeve për regjimin serb, infrastruktura e shkatërruar, traumat, një kampionat shumë i vështirë për t’u mbajtur dhe izolimi shumë i gjatë i Kosovës nga UEFA dhe FIFA, kanë shërbyer për krijimin e sportistëve me karaktere të forta, ndër të cilët edhe Rrahmani. Si shumë futbollistë të kësaj gjenerate, edhe Amiri karakterizohet me përkushtimin, qasjen dhe këmbënguljen në arritjen e synimeve të tij si futbollist”, theksoi Sokoli.

Për të ardhmen Sokoli e këshillon Rrahmanin të mos largohet nga Napoli.

“Duke marrë parasysh formën e Napolit për momentin, unë do t’i sugjeroja që të qëndrojnë aty ku është. Përderisa Napoli të ketë këtë stil, këtë formë, cilësitë e Rrahmanit do të rriten çdo ditë. Duke e njohur, ai nuk do të jetë i kënaqur me sukseset e tij dhe do të jetë gjithmonë në kërkim të diçkaje më shumë. Prandaj i uroj vetëm suksese dhe fat në karrierë”, tha në fund Bylbyl Sokoli.

Lexo edhe

Video