Simptomat e goditjes nga nxehtësia që nuk guxoni t’i injoroni

Simptomat e goditjes nga nxehtësia që nuk guxoni t’i injoroni

Në muajt e verës, ne kalojmë më shumë kohë jashtë dhe për këtë arsye jemi më të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit.

Sado që e duam verën, duhet të kemi kujdes, pasi goditja nga nxehtësia nuk është një gjendje e rrallë.

Goditja e nxehtësisë, një gjendje e rrezikshme për jetën, ndodh për shkak të ekspozimit afatgjatë ndaj nxehtësisë.

Simptomat e goditjes së nxehtësisë

Goditja e nxehtësisë mund të zhvillohet shpejt dhe jo gjithmonë paraprihet nga shenja paralajmëruese të tilla si dhimbje koke, marramendje ose lodhje.

Djersitja zakonisht, por jo gjithmonë, zvogëlohet. Lëkura është e nxehtë, e kuqe dhe zakonisht e thatë.

Rrahjet e zemrës përshpejtohen dhe mund të arrijnë 160 deri në 180 rrahje në minutë, frekuenca normale është 60 deri në 100 rrahje në minutë. Shpejtësia e frymëmarrjes zakonisht rritet, por presioni i gjakut rrallë ndryshon.

Një person mund të bëhet i hutuar, të flasë paqartë dhe mund të humbasë vetëdijen shpejt.

Këto simptoma konsiderohen shumë serioze dhe ato kërkojnë kujdes urgjent mjekësor.

Sa i përket lodhjes që ndodh gjatë nxehtësisë, ajo shkaktohet nga dehidrimi, veshja e rrobave të rënda dhe të ngushta dhe konsumimi i alkoolit.

Duhet të theksohet se disa faktorë mund të shkaktojnë lodhje dhe goditje të nxehtësisë. Shumë gjëra mund të ndikojnë në rritjen e ndjeshmërisë ndaj nxehtësisë.

Mosha – fëmijët më të vegjël se katër vjeç dhe të rriturit më të vjetër se 65 kanë një rrezik në rritje pasi aftësia e tyre për të rregulluar temperaturën u zvogëlohet.


Barna me recetë – Disa ilaçe me recetë mund të zvogëlojnë aftësinë e trupit për të qëndruar i hidratuar për periudha të gjata kohore, dhe dehidrimi mund të çojë në goditje të nxehtësisë.

Obeziteti – trupi mban më shumë nxehtësi nëse një person është mbipeshë, kështu që do të jetë më e vështirë për ju të qetësoheni.

Ndryshime të papritura të temperaturës – kur shpesh lëvizni nga një i ftohtë në një vend të ngrohtë, trupi juaj mund të mos përshtatet me këto ndryshime, kështu që mund të jetë më e vështirë të rregulloni temperaturën e trupit tuaj.

Si të mbrohemi?

Një nga mënyrat kryesore për të parandaluar kushtet e lidhura me nxehtësinë është të mbani temperaturën e trupit tuaj më të ulët, shkruan Healthline.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur bëni disa aktivitete në natyrë në nxehtësi. Është e rëndësishme të dini se çfarë mund të bëni për të mbrojtur veten gjatë nxehtësisë.

Qëndroni të hidratuar, pini ujë më shpesh ndërsa jeni në diell.

Shmangni alkoolin dhe pijet me kafeinë gjatë kryerjes së aktiviteteve në nxehtësi të lartë.

Gjatë pjesës më të nxehtë të ditës, shmangni aktivitetet në natyrë.

Vishni rroba të lehta dhe të lehta kur jeni jashtë.

Bëni dush me ujë më të ftohtë.

Asnjëherë mos i lini fëmijët ose qentë në një makinë të parkuar në diell pasi temperatura në makinë mund të jetë shumë e lartë dhe kërcënuese për jetën.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.