Si të rrisni nivelet e energjisë gjatë ditës?

Si të rrisni nivelet e energjisë gjatë ditës?

Keni hetuar rënie të energjisë kohët e fundit dhe keni menduar se nuk do të jeni në gjendje ta kaloni ditën?

Ka disa mënyra për të rritur nivelin tuaj të energjisë dhe për të zgjidhur detyrat tuaja të përditshme më lehtë.

“Ka disa mënyra se si ne mund të rrisim nivelet e energjisë, duke përfshirë fokusimin në kombinimin e duhur të ushqimit dhe kohës së vaktit, por edhe përbërjen e ushqimeve,” tha nutricionistja Elizabeth DeRobertis, drejtoreshë e Qendrës së të ushqyerit.

Për t’u ndier më mirë, është gjithashtu e rëndësishme të shmangni të ashtuquajturit sabotatorë të energjisë.

Për shembull, mungesa e gjumit dhe stresi i shtuar mund t’ju ​​heqë energjinë, thotë Iasi Ansari, nutricionist dhe zëdhënës i Akademisë së të ushqyerit dhe dietologjisë.

Mënyra të thjeshta për të rritur nivelet e energjisë:

Hani çdo tri deri në katër orë

“Njerëzit ndihen sikur kanë më shumë energji kur hanë diçka çdo tri orë gjatë ditës,” tha DeRobertis.

Ajo thotë se një pushim shumë i gjatë midis vakteve, veçanërisht për një person që është i prirë të anashkalojë vaktet, mund të shkaktojë një rënie të energjisë.

“Unë në përgjithësi rekomandoj që personi mesatar të hajë çdo tre deri në katër orë,” shtoi Ansari.

Sigurisht, sa shpesh duhet të hani ndryshon nga personi në person.

“Është e rëndësishme të dëgjoni shenjat tuaja të urisë dhe ngopjes për të përcaktuar mënyrën dhe orarin e duhur për të ngrënë,” tha DeRobertis.

Nëse jeni shumë aktivë, mund të jeni të uritur më shpesh dhe kjo duhet të kihet parasysh, shkruan CNN.


“Dikush që angazhohet në aktivitet më të madh fizik ose është vazhdimisht në lëvizje, mund të ketë nevojë të hajë më shpesh,” tha Ansari.

Përfshini proteina në vaktet tuaja

Përfshirja e një burimi të shëndetshëm të proteinave në vakte i mban njerëzit të ngopur më gjatë, sepse trupit tonë i duhet më shumë kohë për të zbërthyer proteina, tha DeRobertis.

Hani karbohidrate me fibra të larta

“Ushqimet e pasura me fibra, të tilla si frutat dhe drithërat, sigurojnë energji nga karbohidratet, të cilat janë burimi më i shpejtë i karburantit për trupin tuaj. Fibrat ngadalësojnë rrjedhën e energjisë, si një digë, në vend të karbohidrateve të thjeshta që përmbytin trupin me sheqer, “tha Melissa Majumdar, e cila është koordinatore pranë Spitalit Universitar Emory Midtown.

Ajo gjithashtu shtoi se ushqimet që përmbajnë karbohidrate të pasura me fibra sigurojnë energji afatgjatë.

Zgjidhni ushqime të pasura me lëndë ushqyese

Një mënyrë tjetër për të siguruar energji të qëndrueshme gjatë ditës është zgjedhja e ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese në vend të ushqimeve me kalori boshe.

“Nëse do të mund të zgjidhnim dy rostiçeri, dhe të dy kishin të njëjtin numër kalorish, por njëra kishte më shumë proteina dhe më shumë fibra, ka një shans të mirë që një meze e lehtë e pasur me proteina dhe fibra të na japë më shumë energji dhe të na mbajë më gjatë se një rostiçeri që nuk ka aq shumë lëndë ushqyese, “tha DeRobertis.

Qëndroni të hidratuar

“Mungesa e lëngjeve mund të bëjë që zemra të punojë më shumë për të mbështetur rrjedhjen e gjakut dhe kjo mund të shkaktojë lodhje,” tha Ansari.

Hidratimi i papërshtatshëm gjithashtu mund të ndërhyjë në metabolizmin dhe shpërndarjen e lëndëve ushqyese në të gjithë trupin, dhe kjo mund të na pengojë të ndihemi mirë, tha ajo.

“Nëse jemi edhe më pak të dehidratuar, kjo mund të zvogëlojë nivelet tona të energjisë,” shtoi DeRobertis.

Për t’u siguruar që jeni të hidratuar mirë, kontrolloni ngjyrën e urinës tuaj. Ju duhet të ndjeni nevojën për të urinuar çdo disa orë gjatë ditës dhe urina juaj duhet të jetë me ngjyrë të qartë, beson DeRobertis.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.