Si ta zhvilloni pasionin për fotografinë me ndihmën e telefonave inteligjentë

Si ta zhvilloni pasionin për fotografinë me ndihmën e telefonave inteligjentë

Brezi i njohur si ‘millennials’ shpenzojnë pjesën më të madhe të ditës me telefon në dorë. Rrjetet sociale, pazar online, video Tik- Tok, të rejat më të fundit të showbiz-it e jo vetëm. Shkrepja e fotografive dhe xhirimi i videove për të realizuar reels-in perfekt duket se është shndërruar në një nga aktivitetet e preferuar të të rinjve. E pse mos ta zhvilloni më shumë pasionin për fotografinë me ndihmën e smartphone-t tuaj? Por nëse ky i fundit i përket serisë më të fundit Galaxy S22 të Samsung, ‘fuqia’ që keni në dorë i kalon limitet e imagjinatës. 

Forma më e re dhe e lartë e shprehjes kreative falë veçorive të përmirësuara

Fotografia është një kombinim mes artit dhe shkencës. Ana krijuese dhe artistike është sigurisht aspekti më i rëndësishëm. Të kuptosh se çfarë e bën një fotografi të bukur dhe interesante është diçka që kërkon kohë dhe përvojë për ta zotëruar. Ne ju këshillojmë të shprehni kreativitetin tuaj dhe të eksperimentoni me veçoritë e shumta që seria e smartphone-ve Galaxy S22 ofron. Me Nightography dhe Adaptive Pixel, kamera e serisë Galaxy S22 është projektuar për të lejuar më shumë dritë, për të nxjerrë detaje dhe për të kapur ngjyra që e bëjnë përmbajtjen tuaj të shfaqet qartë, edhe në errësirë. Opsioni Auto Framing i videos siguron që kamera gjithmonë të kapi saktësisht kë dëshironi, qoftë një apo shumë persona, duke zbuluar dhe gjurmuar deri në 10 persona.

E nëse doni të përmirësoni aftësitë tuaja për të fotografuar portrete, ju vjen në ndihmë Portrait Mode. Portretet dhe autoportretet do të duken më mirë se kurrë, madje edhe detajet më të vogla do duken mjaft të qarta falë një algoritmi të sofistikuar. E njëjta gjë vlen edhe për katërputrakun tuaj të preferuar: Portrait Mode i ri i parandalon që qimet e kafshëve shtëpiake të përzihen në sfond, kështu që ju do t’i bëni fotot më të bukura kafshëve tuaja.

Parametrat e duhur të kameras


Kreativiteti juaj duhet të shoqërohet dhe me parametrat e duhur të kameras. Pavarësisht nëse jeni një fotograf amator apo profesionist, kamerat e serisë Galaxy S22 kanë parametrat e nevojshëm për të bërë një fotografi perfekte çdo herë. Të dy, Galaxy S22 dhe S22+, janë ndërtuar me sensorin e madh të kameras Wide-Angle 50 MP që ndizet gjatë natës, shoqëruar me një kamera Ultra-Wide 12MP, kamera telefoto 10MP me zmadhim optik 3x dhe kamera për selfie 10MP.  Ndërsa, kamera me rezolucion të lartë 108MP e Galaxy S22 Ultra është ndërtuar me sensorin më të madh të Samsung 2,4μm piksel, i cili bën të mundur që lentet të kapin më shumë dritë. Kjo shoqërohet nga një kamera Ultra Wide 12MP, një kamera telefoto 10MP me zmadhim optik 3x, një kamera telefoto 10MP me zmadhim optik 10x dhe kamera për selfie 40MP.

Një studio profesionale në xhepin tuaj

Editimi është prekja finale për një fotograf. Ashtu si Galaxy S22 dhe S22+, Galaxy S22 Ultra ofron akses ekskluziv në aplikacionin Expert RAW, i cili përmban një paketë gjithëpërfshirëse mjetesh editimi brenda kamerës që ofrojnë një përvojë të ngjashme me DSLR. Mund të editoni brenda kamerës dhe shkrepni fotografi me rreze të lartë dinamike me formatin Multi Frame RAW 13. Zgjidhni opsionet: ISO, Shutter-Speed, Balance White, EV dhe zgjidhni midis tyre lente të ndryshme. Ose mund t’i ndash skedarët RAW direkt në një telefon tjetër dhe t’i kërkosh shokut tënd që t’i shikojë.

Sinkronizoni galerinë tuaj me OneDrive dhe shijoni memorien 100 GB në “OneDrive cloud” për 6 muaj me Serinë Galaxy S22.

Provë gjashtëmujore falas e memories prej 100 GB në “OneDrive cloud”, e disponueshme për konsumatorët që kanë blerë një Galaxy S22, S22+ ose S22 Ultra. Disponueshmëria mund të ndryshojë sipas rajonit apo vendit.  Pas provës falas 6-mujore, abonimi juaj do të rinovohet automatikisht në një abonim mujor me pagesë, në përputhje me kushtet dhe afatet e Google Play.  Anulojeni në çdo kohë për të mos paguar tarifat e ardhshme. Oferta nuk ofrohet për abonentët ekzistues premium të Microsoft 365 ose OneDrive (përfshirë provat falas) ose ish-abonentët premium të Microsoft 365 ose OneDrive që kanë anuluar abonimin në 90 ditët e fundit. Ofrohet një ofertë për çdo klient dhe për çdo pajisje. Oferta nuk mund të transferohet ose të kombinohet me oferta të tjera të Microsoft dhe është e disponueshme në periudhën 25 shkurt 2022-31 janar 2023. Duhet të paguhet gjatë kësaj periudhe në Google Play Store për të filluar provën gjashtëmujore.

Lexo edhe

Video