Si ta heqim e nikotinën dhe katranin nga mushkëritë

Si ta heqim e nikotinën dhe katranin nga mushkëritë

Pirja e duhanit është padyshim gjë e keqe për shëndetin. Duhani e dëmton thuajse çdo organ të trupit, por më së shumti e pësojnë mushkëritë Kur thithni duhan, mushkëritë mbushen me nikotinë dhe katran.

Pirja e duhanit është shkaktari kryesor i vdekjeve preventive kudo në botë. Prandaj, rekomandohet që të ndaloni konsumimin e duhanit aq më shpejt që është e mundur.

Por, përderisa keni katran dhe nikotinë në mushkëri, ekziston një zgjidhje e lehtë dhe natyrale e cila i pastron mushkëritë.

Përbërësit:

– Një litër ujë

– 400 gramë qepë


– 400 gramë sheqer ose mjaltë

– Dy lugë gjelle shafran

– Një rrënjë xhenxhefili

Vlojeni ujin me sheqer, ose nëse keni zgjedhur mjaltë, vetëm shtojani atë në fund. Preni qepët dhe rrënjën e xhenxhefilit, pastaj shtoni në ujin e vluar.

Kur uji të vlojë prapë, shtoni pluhurin e shafranit dhe zvogëloni temperaturën e nxehjes. Produktin vendoseni në një kavanoz, ndërsa kur të ftohet vendoseni në frigorifer.

Dy lugë gjelle të këtij produkti i konsumoni në mëngjes, kur e keni stomakun bosh, dhe dy tjera në mbrëmje, dy orë pasi të keni ngrënë shujtën.

Lexo edhe

Video