Shtyhen zgjedhjet për kandidatin presidencial demokrat

Shtyhen zgjedhjet për kandidatin presidencial demokrat

Demokrati Andrew Cuomo, një guvernator 56-vjeçar i shtetit New York, njoftoi se zgjedhjet për kandidatin presidencial nga radhët e demokratëve do të shtyhen.

Zgjedhjet e planifikuara për 28 prill shtyhen për datën 23 qershor, raporton Reuters.

Në New York, numri i të prekurve me koronavirus u rrit në 52 318 dhe numri i vdekjeve arriti në 728.


“Ne jemi vonë për virusin që nga dita e parë sepse kemi pritur të shohim se çfarë do të bëjë virusi. Beteja nuk fitohet nga mbrojtja, por nga sulmet”, tha Cuomo në një konferencë për shtyp.

Cuomo është bërë një simbol i luftës kundër koronës së virusit në Amerikë, transmeton KosovaPress.

Ai kërkoi që farmacitë të shpërndanin barna në adresat e shtëpisë pa pagesë, dhe zbuloi se presidenti Donald Trump miratoi ndërtimin e katër spitaleve të përkohshme me një kapacitet prej 4,000 shtretërish.

Lexo edhe

error: