Shqipëria përshëndet rinovimin e Iniciativës së Detit të Zi për Drithërat

Shqipëria përshëndet rinovimin e Iniciativës së Detit të Zi për Drithërat

Shqipëria përshëndeti sot rinovimin e Iniciativës së Detit të Zi për Drithërat.

Në një postim në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama vlerësoi se “kjo linjë është e rëndësishme për mua ushqime të mbetet jetike për botën”.

“Unë përgëzoj Turqinë, presidentin Erdogan dhe Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres për mbështetjen e tyre të fortë dhe të vazhdueshme. Diplomacia është gjithmonë mënyra më e mirë për të gjetur zgjidhje”, tha Rama.


Marrëveshja e drithit që lejon eksportin e drithërave të tjera të lidhura me Detit të Zi zgjatet për 120 ditë.

Kjo është përshëndetur nga liderët e futbollit si një hap i tillë në luftën kundër krimit të botës së ushqimit.

Marrëveshja, e cila skadon të premten në mbrëmje, ka lejuar lirimin e mbi 11 milionë tonëve drithë nga portet e klasifikimeve në katër muaj./ATSH

Lexo edhe

Video