Shpërthimi në veri, reagon ambasadori amerikan Hovenier

Shpërthimi në veri, reagon ambasadori amerikan Hovenier

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier ka thënë se është i tronditur për siç thekson ai “mjetet shpërthyese në shumë pjesë të Kosovës”.

Ambasadori Hovenier në platformën “X” ka shkruar se i dënojnë këto akte dhune dhe i bëri thirrje autoriteteve të kryejnë një hetim të plotë.


“I tronditur thellë kur lexova raportet e mjeteve shpërthyese të përdorura në shumë pjesë të Kosovës. Ne i dënojmë këto akte dhune dhe u bëjmë thirrje autoriteteve të kryejnë një hetim të plotë dhe të nxjerrin autorët para drejtësisë”, ka shkruar Hovenier në Twitter.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka theksuar se hedhja e granatës ushtarake të dorës nga grupet kriminale nuk mund të zmbrapsë drejtësinë.

Lexo edhe

Video