Shpërthimi në Skoci – shtëpitë “fluturuan” në ajër

Shpërthimi në Skoci – shtëpitë “fluturuan” në ajër

Një shpërthim i fuqishëm ndodhi sonte në perëndim të Skocisë.

Banorët u evakuuan dhe vendasit thanë se dëgjuan një shpërthim pak pas orës 19:00 sipas kohës lokale.

Disa banorë vendas shkruan në mediat sociale se shtëpitë e tyre u “tronditën” nga zhurma.

Sipas zjarrfikësve, nëntë forca speciale u dërguan në vendin e shpërthimit.

Një burrë që jeton rreth 100 metra nga shpërthimi i tha BBC se e gjithë shtëpia e tij u trondit.


“Menjëherë pas shpërthimit, dëgjova një shpërthim të madh, e dija se ishte një shpërthim, isha në ushtri dhe e njoha zërin. Unë ika dhe pashë një zjarr në vendin ku ishte shtëpia,” tha ai tha.

Siç tha ai, në vendin ku ishte shtëpia, nuk është më atje.

“E gjithë shtëpia që ishte përballë u zhduk,” tha ai.

Sipas informacioneve të fundit, të paktën një ndërtesë banimi u shkatërrua nga shpërthimi. Nuk dihet ende se çfarë e ka shkaktuar incidentin. Policia u ka kërkuar qytetarëve të mos i afrohen vendit të ngjarjes, shkruan BBC.

“Ne arritëm në vendngjarje pas raportimit të shpërthimit në ajër. Shërbimet e urgjencës janë aktualisht në vendngjarje dhe ne do t’i këshillonim qytetarët që të shmangin zonën në këtë kohë,” tha një zëdhënëse e policisë.

Lexo edhe

Video

error: