Shpërthime në Zaporizhia, alarme në gjysmën e rajoneve të vendit

Shpërthime në Zaporizhia, alarme në gjysmën e rajoneve të vendit

Dy shpërthime u dëgjuan sot në qytetin Zaporizhia, në jug të Ukrainës, ndërsa një alarm sulmi ajror ra në rajonin me të njëjtin emër, si dhe në gjysmën e rajoneve të vendit.

Më tej, sipas mediave lokale, furnizimi me energji elektrike është ndërprerë në disa zona të qytetit.

Më parë, sërish sipas mediave lokale, trupat ruse kishin bombarduar disa zona të rajonit që janë në vijën e kontaktit, duke shkaktuar dy të vdekur dhe një të plagosur.


Ndërkohë, numri i të vdekurve nga një sulm me raketa ruse në një ndërtesë apartamentesh është rritur në 10. Mes viktimave është edhe një fëmijë.

Gjatë dy ditëve, ekipet e shpëtimit pastruan zonën e sulmit me raketa ruse që goditi një ndërtesë apartamentesh në Zaporizhia, duke hequr më shumë se 330 ton mbeturina.

Ndërkohë, forcat ruse bombarduan qytetin Nikopol në rajonin Dnipropetrovsk të Ukrainës jugore këtë mëngjes: njoftoi në Telegram kreu i administratës ushtarake rajonale, Serhiy Lysak, siç raportohet nga media kombëtare. Sulmi nuk shkaktoi të lënduar apo të vdekur, por një biznes dhe katër shtëpi u dëmtuan, ndërsa një linjë elektrike u ndërpre. /ANSA/

Lexo edhe

Video