Shpërthim në një treg në Armenia, një i vrarë e 20 të plagosur

Shpërthim në një treg në Armenia, një i vrarë e 20 të plagosur

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur një qendër tregtare dhe ka shkaktuar një zjarr në kryeqytetin e Armenisë, Jerevan.

Mediat lokale raportuan se një person vdiq dhe 20 u plagosën nga shpërthimi në tregun Surmalu.

Tregu, rreth dy kilometra në jug të qendrës së qytetit, është i popullarizuar për çmimet e tij të ulëta dhe shumëllojshmërinë e mallrave.


Nuk kishte asnjë fjalë të menjëhershme se çfarë e shkaktoi ndezjen e zjarrit.

Një zëdhënës i Ministrisë së Shërbimeve të Urgjencës, Aik Kostanyan, tha se numri i viktimave ishte një person i vrarë dhe 36 të plagosur, por nuk ishte e qartë nëse dikush mbeti nën rrënoja.

Ministria e Shëndetësisë tha se 26 persona ishin dërguar në spital, 11 prej tyre janë të mitur.

Lexo edhe

Video