Shkencëtarët australianë zbulojnë se si sistemi imunitar lufton koronavirusin

Shkencëtarët australianë zbulojnë se si sistemi imunitar lufton koronavirusin

Katër lloje të qelizave të sistemit imunitar që i përgjigjen Covid-19 janë zbuluar nga shkencëtarët australianë.

Shkencëtarët në Australi pretendojnë se kanë zbuluar se si sistemi imunitar i njeriut lufton koronavirusin.

Hulumtimi i tyre, i botuar në revistën e revistës Nature Medicine, tregon se njerëzit po shërohen nga virusi i ri njësoj si nga gripi.

Izolimi i qelizave të sistemit imunitar që trupi prodhon ndërsa lufton virusin gjithashtu duhet të ndihmojë në gjetjen e vaksinës, thonë ekspertët.

“Ky konstatim është i rëndësishëm sepse për herë të parë, ne po shohim saktësisht se si sistemi imunitar lufton virusin e ri,” tha profesoresha Catherine Kegierska, një nga autorët e studimit.

Studimi, i kryer në Institutin Peter Doerti për Infeksion dhe Imunitet në Melburn, mori vlerësime nga ekspertët, me një që e quante atë një “gjetje të rëndësishme”, transmeton KosovaPress.

Shumë prej tyre janë rikuperuar nga koronavirusi – do të thotë se dihet tashmë që sistemi imunitar mund të përballojë me sukses atë.


Sidoqoftë, kjo është hera e parë që hulumtimi ka identifikuar katër lloje të qelizave të sistemit imunitar që luftojnë sëmundjen Kovid-19.

Qelizat u vëzhguan në një person që kishte simptoma të buta deri të moderuara të virusit dhe nuk kishte asnjë problem tjetër shëndetësor më parë.

Një grua dyzet e shtatë vjeçare nga qyteti kinez Wuhan u pranua në një spital në Australi. Ajo u shërua brenda 14 ditëve.

Profesoresha Kadyerska tha për BBC se ekipi i saj ekzaminoi përgjigjen imune nga fillimi në fund me këtë pacient.

Tre ditë para se të përmirësohej gjendja e pacientit, qelizat specifike u vunë re në gjakun e saj. Në pacientët me grip, të njëjtat qeliza shfaqen në të njëjtën kohë para shërimit.

Hapi tjetër në hulumtim do të jetë përcaktimi se përse reagimi i sistemit imunitar është më i dobët në raste të rënda.

 

Lexo edhe

error: