Shefi i Serie A premton zero tolerancë ndaj racizmit

Shefi i Serie A premton zero tolerancë ndaj racizmit

Futbolli italian do të ketë një qasje “zero tolerancë” ndaj tifozëve racistë, duke përdorur teknologjinë për të ndihmuar në identifikimin e racistëve dhe ndalimin e tyre nga stadiumet, tha të martën kreu i Serie A.

Çështja e abuzimit racist të lojtarëve është në rendin e ditës së lartë në futbollin evropian pasi Vinicius Jr i Real Madridit ishte shënjestër gjatë ndeshjes kundër Valencias në La Liga, raporton KosovaPress.


“Ka në stadiume, si në shoqëri, një përqindje njerëzish racistë,” u tha gazetarëve shefi ekzekutiv i Serie A, Luigi De Siervo.

“Sot me teknologjinë dhe mikrofonat e stadiumit ata mund të dëgjohen dhe ne mund t’i ndëshkojmë. Është një betejë, si një tumor duhet ta heqësh sistematikisht edhe nëse ka përsëritje,” shtoi ai.

De Siervo vuri në dukje se Italia kishte ndaluar rreth 170 tifozë të Juventusit, pasi ata abuzuan në mënyrë racore Romelu Lukakun e Interit gjatë një gjysmëfinaleje të Kupës së Italisë muajin e kaluar, duke e quajtur atë një shembull të “rrugës drejt zero tolerancës” për racistët.

Lexo edhe

Video