SHBA vendos sanksione shtesë ndaj Rusisë, përfshihet edhe mikja e ngushtë e Putin

SHBA vendos sanksione shtesë ndaj Rusisë, përfshihet edhe mikja e ngushtë e Putin

SHBA ka zbuluar më shumë rreth raundit të fundit të sanksioneve në mes të pushtimit rus të Ukrainës.

Në raundin e ri të ndëshkimeve, SHBA ka sanksionuar kompaninë e metaleve MMK si dhe një bashkëpunëtor të raportuar të presidentit rus Vladimir Putin.

Kjo u konfirmua në një njoftim të publikuar në faqen e internetit të Thesarit amerikan të martën.


Sanksionet synojnë Publichnoe Aktsionernoe Obschestvo Magnitogorskiy Metallurgicheskiy Kombinat (MMK) dhe Alina Kabaeva, një gjimnaste olimpike që thuhet se ka një marrëdhënie të ngushtë me Putin.

Kabaeva drejton Grupin Kombëtar të Medias, një grup organizatash televizive, radio dhe të shtypura pro-Kremlinit. Putin ka mohuar se ata janë të lidhur në mënyrë romantike.

Thesari i SHBA-së tha se MMK është një nga taksapaguesit më të mëdhenj të Rusisë dhe ofron një burim të konsiderueshëm të ardhurash për qeverinë ruse, sipas Sky News.

Uashingtoni caktoi gjithashtu dy nga filialet e tij, Investitsionnaya Kompaniya MMK-FINANS me bazë në Rusi dhe MMK Metalurji Sanayi Ticaret Ve Liman Isletmeciligi Anonim Sirketi me bazë në Turqi.

Lexo edhe

Video