SHBA vendos sanksione ndaj Iranit për shkelje të të drejtave të njeriut

SHBA vendos sanksione ndaj Iranit për shkelje të të drejtave të njeriut

Uashingtoni ka vendosur sanksione të reja të synuara ndaj zyrtarëve dhe entiteteve iraniane për shkelje të të drejtave të njeriut në kohën e negociatave mbi marrëveshjen bërthamore, të cilën Teherani e përshkroi si një lëvizje që është e gjitha “thjesht jo vullnet i mirë”.

Shtetet e Bashkuara lëshuan të martën masa kundër dhjetëra individëve dhe subjekteve në Iran, Siri dhe Ugandë, duke i akuzuar ata për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, abuzime dhe represion.

Në Iran, sanksionet zbatohen për forcat speciale për të ruajtur rendin ose për të luftuar terrorizmin për shkak të rolit të tyre në shuarjen e protestave, tha në një deklaratë Departamenti Amerikan i Thesarit.

Këto subjekte akuzohen se kanë kryer “shkelje të rënda të të drejtave të njeriut” në Iran “në emër të qeverisë”.

Sanksionet kanë qenë gjithashtu në shënjestër kundër burgjeve iraniane në Zahedan dhe Ispahan, ku të burgosurit janë ekzekutuar.


Sanksionet e SHBA-së nuk tregojnë “vullnet të mirë”, tha në përgjigje një zëdhënës i ministrisë së jashtme iraniane.

“Uashingtoni nuk e kupton se lëshimi maksimal dhe suksesi diplomatik janë reciprokisht ekskluzive”, postoi Saeed Khatibzadeh në Twitter.

Negociatat midis Iranit dhe fuqive botërore mbi programin bërthamor të Iranit do të vazhdojnë në Vjenë këtë javë.

Bisedimet rifilluan pas një pauze të gjatë, por Shtetet e Bashkuara kritikuan Teheranin të premten, duke thënë se nuk kishte bërë propozime konstruktive dhe se një qasje e tillë nuk ishte një përpjekje për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura.

Marrëveshja e vitit 2015 ndërmjet Iranit dhe Fuqive të Mëdha (Shtetet e Bashkuara, Rusia, Kina, Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe) për programin bërthamor të Iranit është në ngecje pas tërheqjes së njëanshme të SHBA-së më 2018 dhe vendosjes së sanksioneve, duke bërë që Teherani të mos respektojë shumicën e detyrimeve të tij.

Marrëveshja i ofroi Teheranit heqjen e disa prej sanksioneve ekonomike, në këmbim të një reduktimi drastik të programit bërthamor të Iranit, i cili është vendosur nën kontrollin e rreptë të OKB-së.

Lexo edhe

Video