Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

SHBA vazhdojnë të mbeten partner i fuqishëm për sektorin privat në Kosovë

SHBA vazhdojnë të mbeten partner i fuqishëm për sektorin privat në Kosovë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, gjatë një takimi me drejtuesin e Korporatës Zhvillimore Amerikane (DFC) për Evropën Juglindore, John Jovanoviq, kanë biseduar për përfshirjen e kësaj korporate amerikane në financimin e projekteve të sektorit privat në Kosovë.


Në fokus të veçantë ishin projektet në energji, projektet që mundësojnë integrimin në tregjet globale të furnizimit (nearshoring) dhe instrumentet e reja financiare për përkrahje të bizneseve fillestare dhe të NVM-ve.

Vazhdimësia e përkushtimit amerikan, në përkrahje të Kosovës, u konfirmua edhe nga sekretari i nominuar Blinken, gjatë dëgjimeve për konfirmim në Senatin amerikan, thuhet në komunikatën për media të OEK-ut.

Lexo edhe

Video

error: