SHBA paralajmëron Bjellorusinë rreth sulmeve të mundshme ruse mbi Ukrainën

SHBA paralajmëron Bjellorusinë rreth sulmeve të mundshme ruse mbi Ukrainën

Autoritetet amerikane njoftuan sonte se do të organizojnë një përgjigje të shpejtë dhe të fuqishme ndaj Bjellorusisë nëse lejon Rusinë të përdorë territorin e saj për një sulm të mundshëm ndaj Ukrainës.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price, në një konferencë për media, tha se nëse Bjellorusia lejon territorin e saj të përdoret për sulm ndaj Ukrainës, ajo do të marrë një përgjigje të prerë nga SHBA.

“Ne ia kemi bërë gjithashtu të qartë Bjellorusisë se nëse lejon që territori i saj të përdoret për një sulm ndaj Ukrainës, ajo do të përballet me një përgjigje të shpejtë dhe vendimtare nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë”, tha Price.


“Nëse një pushtim do të vinte nga Bjellorusia, nëse trupat ruse do të vendoseshin përgjithmonë në territorin e tyre, NATO-s mund të duhet të rivlerësojë pozicionin e forcës sonë në vendet që kufizojnë Bjellorusinë,” shtoi ai.

Alarmet kanë rënë në kryeqytetet perëndimore për rrezikun e një konflikti të ri të madh pasi Rusia grumbulloi rreth 100.000 trupa përgjatë kufijve me Ukrainën dhe vendosi një forcë të konsiderueshme në Bjellorusi për atë që Moska dhe Minsku zyrtar thonë se do të jetë një stërvitje e përbashkët ushtarake.

SHBA dhe NATO kanë frikë se grumbullimet ushtarake mund të jenë përgatitje për një pushtim të mundshëm, diçka që Moska e ka mohuar.  

Javën e kaluar, Uashingtoni shprehu shqetësim për planet për reformën kushtetuese në Bjellorusi që do të lejonin vendosjen e armëve bërthamore ruse në kufi me Ukrainën dhe Poloninë.

Lexo edhe

Video