SHBA: Mbyllja e tubacionit të gazit Nord Stream s’ka të bëjë me sanksionet ndaj Rusisë

SHBA: Mbyllja e tubacionit të gazit Nord Stream s’ka të bëjë me sanksionet ndaj Rusisë

Rusia ka zgjedhur të mbyllë tubacionin e gazit Nord Stream që furnizon Evropën dhe është qartësisht e gabuar ta lidhësh këtë mbyllje me sanksionet perëndimore siç po bën Moska, tha Dhoma e Përfaqësuesve.

“SHBA dhe Evropa po punojnë së bashku për të siguruar furnizim të mjaftueshëm,” tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA.

Ai premtoi se “rezervat evropiane të gazit do të mbushen për herë të parë në dimër”.


Rusia ka mbyllur vazhdimisht tubacionin e gazit Nord Stream 1 për mirëmbajtje.

Moska zyrtare mohon përdorimin e mbylljes së gazit si një armë ekonomike kundër vendeve perëndimore që mbështesin Ukrainën. Rusia fajëson sanksionet e vendosura ndaj saj për ndalimin e mirëmbajtjes rutinë të Nord Stream 1.

Mbyllja e fundit ndodhi javën e kaluar, me kompaninë shtetërore ruse të energjisë Gazprom që tha se kishte zbuluar një rrjedhje në Nord Stream 1, që do të thotë se tubacioni mund të mbetet i mbyllur për një kohë të pacaktuar.

Lexo edhe

Video