SHBA fton partitë dhe institucionet të respektojnë vendimin e Kushtetueses

SHBA fton partitë dhe institucionet të respektojnë vendimin e Kushtetueses

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje të gjitha partive politike dhe institucioneve në Kosovë që të respektojnë vendimet e Gjykatës Kushtetuese.

Kjo pas vendimit të Kushtetueses që vota e Ethem Arifit është shpallur e pavlefshme duke e çuar vendin drejt zgjedhjeve.


Po ashtu, SHBA kërkon që qytetarët e Kosovës të kenë mundësi të zgjedhin përfaqësuesit e tyre përmes zgjedhjeve të lira, të drejta dhe paqësore.

“Shtetet e Bashkuara u bëjnë thirrje të gjitha partive politike dhe institucioneve në Kosovë të respektojnë vendimet e Gjykatës Kushtetuese dhe të sigurojnë që qytetarët e Kosovës të kenë mundësinë të zgjedhin përfaqësuesit e tyre përmes zgjedhjeve të lira, të drejta dhe paqësore”, thuhet në deklaratën e Ambasadës amerikane.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.