SHBA do t’i sigurojë Ukrainës dronë kamikazë

SHBA do t’i sigurojë Ukrainës dronë kamikazë

Sipas raporteve amerikane, administrata e presidentit Joe Biden do t’i sigurojë Ukrainës armë shtesë mbrojtëse të teknologjisë së lartë, duke përfshirë të ashtuquajturit “dronë kamikazë”.

Armët e ofruara do të jenë lehtësisht të lëvizshme dhe kërkojnë pak trajnim për t’u përdorur kundër tankeve, automjeteve të blinduara dhe avionëve rusë, ka raportuar New York Times duke cituar zyrtarë amerikanë dhe evropianë.


Presidenti Biden njoftoi 800 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë 800 raketa shtesë kundërajrore Stinger, 9.000 armë antitank, 100 dronë taktikë dhe një sërë armësh të vogla, përfshirë mitraloza dhe granatahedhës të mërkurën.

Administrata Biden do të sigurojë dronë Switchblade si pjesë e paketës, sipas njerëzve të informuar mbi planet.

Zyrtarët ushtarakë e quajnë armën, e cila mbahet në një çantë shpine, “dronë kamikazë”, pasi mund të fluturohet drejtpërdrejt në një tank ose një grup trupash dhe shkatërrohet kur godet objektivin dhe shpërthen.

Lexo edhe

Video