SHBA do të dërgojë në Ukrainë edhe mjete për mbrojtjen nga armët kimike

SHBA do të dërgojë në Ukrainë edhe mjete për mbrojtjen nga armët kimike

Pentagoni bën me dije se në paketën e re të ndihmës me armatime për Ukrainën që presidenti Joe Biden autorizoi do të ketë dhe mjete për mbrojtjen nga armët kimike.

Sipas zëdhënësit, John Kirby në listën e ndihmave ushtarake përfshihen helikopterët Mi-17, obusë si dhe pajisje për mbrojtjen individuale nga ndonjë sulm i mundshëm kimik.


Nisja e kësaj ngarkese është pas shqetësimeve të fundit nga Perëndimi dhe Kievi zyrtar se Rusia është duke menduar të ndërmarrë sulme me armë të ndaluara.

Më herët, përmes një telefonate, presidenti amerikan Joe Biden i komunikoi homologut Zelensky paketën e ndihmës ushtarake prej 800 milionë dollarësh që do të nisej drejt Ukrainës.

Lexo edhe

Video