SHBA dhe Rusia lëshojnë deklaratë të përbashkët mbi stabilitetin strategjik

SHBA dhe Rusia lëshojnë deklaratë të përbashkët mbi stabilitetin strategjik

SHBA dhe Rusia lëshuan një deklaratë të përbashkët sot pas takimit të nivelit të lartë midis dy udhëheqësve të vendeve.

Në deklaratë thuhet se “edhe në periudha tensioni”, të dy vendet ndajnë qëllimet e “sigurimit të parashikueshmërisë në sferën strategjike, duke zvogëluar rrezikun e konflikteve të armatosura dhe kërcënimin e luftës bërthamore”, transmeton CNN.


“Shtrirja e fundit e Traktatit të Ri të START tregon angazhimin tonë për kontrollin e armëve bërthamore. Sot, ne riafirmojmë parimin se një luftë bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të luftohet kurrë. Në përputhje me këto qëllime, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia do të fillojnë së bashku në një dialog të integruar strategjik të stabilitetit në të ardhmen e afërt që do të jetë i qëllimshëm dhe i fortë. Përmes këtij dialogu, ne kërkojmë të hedhim bazat për kontrollin e armëve në të ardhmen dhe masat e zvogëlimit të rrezikut,” përfundon deklarata.

Ndryshe, presidenti i SHBA-së Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin u takuan sot në Gjenevë, në samitin i cili u quajt historik.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.