SHBA: Aspiratat e Kinës për armë hipersonike ndikojnë në rritjen e tensioneve

SHBA: Aspiratat e Kinës për armë hipersonike ndikojnë në rritjen e tensioneve

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin tha sot se aspiratat e Kinës për armë hipersonike po ndikojnë në “rritje të tensioneve në rajon”.

Austin tha se Shtetet e Bashkuara do të mbeten të gatshme për të penguar kërcënimet e mundshme.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes e bëri deklaratën në Seul pas bisedimeve vjetore të sigurisë me homologun e tij koreano-jugor Wook, duke u fokusuar në sfidat e paraqitura nga Kina dhe Koreja e Veriut.


Austin e ka quajtur më parë Kinën një “sfidë për ushtrinë amerikane”.

Edhe pse armët kineze humbën objektivin me disa kilometra gjatë provës në korrik, siç raportuan mediat, ky test është rasti i parë që një vend dërgoi armë hipersonike tërësisht rreth Tokës.

Armët hipersonike udhëtojnë me shpejtësi pesë herë më të shpejta se zëri dhe janë tepër të vështira për t’u gjurmuar.

Kina ka mohuar testimin e një rakete hipersonike, duke thënë se ka testuar një anije kozmike të ripërdorshme.

Lexo edhe

Video