SHBA akuzon Rusinë se po rrezikon hapësirën me raketat ASAT

SHBA akuzon Rusinë se po rrezikon hapësirën me raketat ASAT

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se Rusia sot testoi edhe një herë një raketë antisatelitore (ASAT) në satelitin e saj, pas së cilës u krijuan copa të vogla, e cila rrezikon hapësirën dhe tregon se kundërshtimi rus ndaj përdorimit të armëve në hapësirë ​​është hipokrit.


“Sjellja e rrezikshme dhe e papërgjegjshme e Rusisë ka rrezikuar mirëmbajtjen paqësore afatgjatë të hapësirës dhe tregon qartë se deklaratat e Moskës kundër përdorimit të armëve në hapësirë ​​janë të pasinqerta dhe hipokrite”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price, raporton Reuters.

Ai shtoi se predha ruse krijoi më shumë se 1500 copë “mbeturinash orbitale të vëzhgueshme”.

Lexo edhe

Video