SHBA, 450 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

SHBA, 450 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 450 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake në Ukrainë, e cila përfshin sisteme shtesë raketore me rreze të mesme veprimi, thanë sot zyrtarët amerikanë në kushte anonime.

Paketa e fundit e ndihmës do të përfshijë një numër të madh sistemesh raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë ose HIMARS.


Katër pakot e para të ndihmave të dërguara nga Shtetet e Bashkuara kanë mbërritur tashmë në Ukrainë dhe janë në duart e ushtarëve. Paketa e pestë e ndihmës do të përmbajë municione dhe furnizime të tjera.

Njoftimi për ndihmën e re vjen vetëm një javë pasi Shtetet e Bashkuara njoftuan se do të dërgojnë një miliard dollarë shtesë ndihmë ushtarake në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj po dërgojnë sisteme raketore me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, të cilat ata besojnë se do t’u mundësojnë ushtarëve të luftojnë Rusinë në mënyrë më efektive.

Lexo edhe

Video