Sesioni vjeshtor i Kuvendit – opozita e ndarë rreth votimit të marrëveshjeve ndërkombëtare

Sesioni vjeshtor i Kuvendit – opozita e ndarë rreth votimit të marrëveshjeve ndërkombëtare

Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancën e parë plenare për sesionin vjeshtor të enjten, më 14 shtator. Përveç seancës së rregullt plenare, të zgjedhurit e popullit do të mbajnë edhe debatin parlamentar për çështjen e sigurimit të teksteve shkollore nga qeveria, seancë kjo që dështoi të mbahet javën e kaluar.

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të hënën, nga mazhoranca thanë se presin një sesion të mbarë vjeshtor të legjislativit, kurse opozitarët kritikuan pushtetin se ka polarizuar jetën parlamentare në Kuvend. Madje, në PDK thanë se nuk do të votojnë asnjë projektligj dhe marrëveshje ndërkombëtare. Votimin për marrëveshje ndërkombëtare e vënë në dyshim edhe nga LDK-ja të cilët thanë se do të varet nga sjellja e pushtetit sesi do ta orientojnë vendimmarrjen.

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, tha se në seancën e së enjtes kanë tërhequr disa projektligje nga rendi i ditës, përfshirë Projektligjin për zyrtarët publikë për të cilin tashmë ka një vendim nga Gjykata Kushtetuese si dhe Projektligjin për Këshillin Prokurorial, i cili është dërguar për vlerësim në Komisionin e Venecias.

Kritik ndaj mazhorancës u shpreh shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, i cili tha se të njëjtit nuk do të ketë asnjë lloj përkrahje në Kuvend.

Ai shtoi se do të votojnë në Kuvend vetëm për shpërndarjen e legjislativit ose rrëzimin e ekzekutivit.


Lajmi i plotë në sistemin me parapagim…

Ndërkaq, deputeti i LDK-së, Armend Zemaj tha se pozita nuk ka disponim të mirë për të mbajtur seanca plenare.

Ai përmendi nevojën për formimin e një komisioni hetimor parlamentar për çështjen e rezervave shtetërore, derisa tha se votimi i çfarëdo marrëveshjeje ndërkombëtare do të varet nga sjellja e pushtetit.

Në anën tjetër, shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, tha se mazhoranca ka dështuar në Kuvend gjatë tërë vitit.

Ai tha se gjatë sesionit vjeshtor do të iniciojnë një nismë legjislative për rritjen e koeficientit të Ligjit për paga.

Sot ka nisur sesioni vjeshtor i Kuvendit, pas pushimit veror të deputetëve që nga 28 korriku./KosovaPress/

Lexo edhe

Video