Sekuencimi i zbatimit të marrëveshjes, palët ende larg pajtueshmërisë

Kosova dhe Serbia janë ende larg pajtimit për sekuencimin e zbatimit të marrëveshjes bazë dhe aneksit të tij. Nga Qeveria e Kosovës thonë se kanë dorëzuar komentet për propozimin e ndërmjetësit të dialogut, Miroslav Lajçak për zbatimin e marrëveshjes, por theksojnë se pala serbe nuk është konstruktive për të ecur tutje në zbatimin e ujdisë së dakorduar. Në partinë në pushtet theksojnë se marrëveshja duhet të zbatohet në tërësi dhe s’duhet të ketë diferencim për zbatimin e nenit shtatë, ku flitet për vetëmenaxhim. Në anën tjetër, nga Bashkimi Evropian nuk treguan për KosovaPress, se pas pranimit të komenteve të palëve si do të bëhet sekuencimi dhe metodologjia për zbatimin e marrëveshjes.

Nga zyra e zëvendëskryeministrit, njëherësh kryenegociatorit për dialog, Besnik Bislimi theksojnë se Qeveria ka dorëzuar komentet e veta për dokumentet e propozuara për zbatimin e marrëveshjes dhe se tani janë në pritje sa i përket takimit të radhës për diskutimin e tyre.

Zbatim të marrëveshjes në tërësi kërkon edhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Agon Batusha, i cili thotë për KosovaPress se Bashkimi Evropian nuk duhet të insistojë që neni shtatë të zbatohet i pari, por duhet në mënyrë të planifikuar dhe sekuencuar të zbatohet e tërë marrëveshja.

Ndërkaq, deputetja e LDK-së, Rrezarta Krasniqi i bënë thirrje kryeministrit Kurti që të shkojë të raportojë në Kuvend për zbatimin e marrëveshjes bazë me Serbinë.


Lajmi i plotë është në sistemin me parapagim.

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshjen bazë më 27 shkurt në Bruksel dhe janë pajtuar për aneksin e zbatimit të saj më 18 mars në Ohër, megjithatë, palët ende nuk kanë gjetur pajtueshmëri për planin e zbatimit të marrëveshjes.

Para dy javësh, në Kosovë dhe Serbi ka qëndruar emisari i posaçëm i BE-së për dialogun, Mirsolav Lajçak, i cili ka dhënë propozime për zbatimin e marrëveshjes në tërësi, përfshirë atë për Asociacionin. Mirëpo, nga institucionet në Kosovë është përjashtuar mundësia e krijimit të një metodologjie të veçantë për zbatimin e nenit 7 të marrëveshjes, pa pasur një plan të dakorduar për zbatimin në tërësi të Marrëveshjes së Brukselit.

Ndërkohë, nuk dihet nëse zhvillimet e fundit në veri dhe mundësia për përshkallëzim të situatës atje mund të prolongojë zbatimin e marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë./E.Zeqiri/

Lexo edhe

Video