Search Results for :

  Mos i mbani në shtëpi, këto dy bimë sjellin mallkim

  Kryesisht, kaktusi dallohet si negativ dhe duhet të keni kujdes me ta sepse sjell energji negative, por pak njerëz e dinë që më pas në listë është monstera, e ndjekur nga diefenbachia. Këto bimë të brendshme konsiderohen vampirë të fuqishëm të energjisë. Ekspertët e Feng Shui besojnë se këto bimë kullojnë forcën mendore të pronarëve […]

  Fëmija njëvjeçar mbytet në një pishinë në Drenas

  Një fëmijë njëvjeçar është mbytur në një pishinë në Likoshan të Drenasit. Kështu tha për Klankosova drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Drenas, Ismet Bogiqi, sipas të cilit vdekjen e fëmijës e ka konstatuar ekipi i mjekëve nga Qendra e Mjekësisë Familje në Drenas. Ai theksoi se lidhur me rastin janë informuar edhe […]

  Limaj: Murati asnjë minutë s’duhet të qëndrojë në detyrë

  Kryetari i Nisma Socialdemokrate Fatmir Limaj ka komentuar deklarimet e ministrit të Financave Hekuran Murati kundër veteranëve e vlerave të UÇK-së. “Vlerat e UÇK-së asnjëherë nuk janë vendosur në pikëpyetje. Këto vlera janë shumë më të mëdha, janë dëshmi e realitetit që jetojmë sot”, ka thënë Limaj në Politico të Kanal 10. Ndërkohë që Murati […]

  Suedia e Finlanda përfunduan negociatat për anëtarësimin në NATO

  Suedia dhe Finlanda përfunduan negociatat për anëtarësimin në NATO sot në selinë e Aleancës në Bruksel, siç u ra dakord javën e kaluar në samitin e liderëve të NATO-s në Madrid. Siç thuhet në njoftimin në faqen e NATO-s, protokollet për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancën ushtarake duhet të nënshkruhen nesër në selinë […]

  Bie niveli i ujit në Batllavë e Badoc, kërkohet shpenzim racional i ujit të pijshëm

  Për shkak të kërkesave të larta për ujë të pijshëm, niveli i ujit në dy liqenet Batllavë e Badoc ka rënë dukshëm ditëve të fundit. KRU Prishtina njofton se niveli i ujit në Batllavë sot është minus 1.52  metra nën kuotën maksimale, ndërsa niveli i ujit në Badoc minus 7.90 metra. Kompania me këtë rast u bënë […]

  Refik Hasani-Bërnabiqit: Shqiptarët në Preshevë po përballen me pastrim etnik nga Serbia

  Refik Hasani, ish-këshilltar Komunal i Gjilanit, ka reaguar sot ndaj deklarimeve të kryeministres së Serbisë Ana Bërnabiq për “presion” ndaj serbëve për targat RKS, duke thënë se derisa në Luginën e Preshevës ka diskriminim ndaj shqiptarëve, pakica serbe në Kosovë i gëzon të drejtat më të larta në Evropë.   Në reagimin e tij, Refik Hasani ia […]

  Historianët e Deçanit akuzojnë Kushtetuesen për standarde të dyfishta

  Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan ka akuzuar Gjykatën Kushtetuese të Kosovës se po përdorë standarde të dyfishta gjatë marrjes së vendimeve të saja. Në komunikatë thuhet se Gjykata Kushtetuese, me rastin e aktgjykimit mbi pronat dhe ndërmarrjet “Apiko” e “Iliria” në Deçan, nuk e ka respektuar paragrafin 7 të nenit […]

  Propozimi francez, paralajmërohen protesta tjera në Shkup

  Në ditën e tretë të protestës, qytetarët protestuan sonte para Qeverisë në Shkup kundër propozimit francez. Pas mbarimit të protestës para qeverisë, qytetarët në vend që të shpërndaheshin, ata iu drejtuan parlamentit. Protestuesit i rrëzuan mbrojtëset metalike, ndërsa në drejtim të kordonit të njësitit special afër dyerve të parlamentin, protestuesit gjuajtën me sende të ndryshme. […]

  Koncepti i ri strategjik i NATO-s 2022!

  Në strategjinë e re të vitit 2022 të NATO, janë bërë ndryshime domethënëse lidhur me mjedisin e sigurisë dhe misionet kryesore të NATO-s gjithashtu në dokumentin e ri është nënvizuar pozicioni i Rusisë, përcaktimi i Kinës si dhe janë trajtuar lufta kundër terrorizmit dhe marrëdhëniet BE-NATO? Le të shohim se si përkufizohet mjedisi i sigurisë […]

  Blerim Isufaj më pranë detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit

  Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka shpallur të papranueshme ankesat e dy prokurorëve në lidhje për procesin e përzgjedhjes së Kryeprokurorit të Shtetit me çka i hapet rruga dekretimit nga presidentja të prokurorit Blerim Isufaj për këtë pozitë. Në njoftim thuhet se Kushtetuesja shqyrtoi kërkesat e bashkuara në rastet e parashtruara nga prokurorët Shqipdon Fazliu dhe Armend […]