Scholz: Gjermania do të dyfishojë mbështetjen ushtarake në Ukrainë

Scholz: Gjermania do të dyfishojë mbështetjen ushtarake në Ukrainë

Gjermania planifikon të dërgojë mbështetje ushtarake shtesë në Ukrainë – në krye të 14 tankeve “Leopard 2”, të njoftuara sot më herët, tha kancelari Olaf Scholz.


“Ne vazhdojmë të synojmë të zgjerojmë atë që kemi dorëzuar”, u shpreh ai.

Scholz shtoi se këto dërgesa mund të përfshijnë sisteme të mbrojtjes ajrore, artileri të rëndë dhe raketahedhës, shkruan BBC, përcjell KosovaPress

Lexo edhe

Video