Schick për golin nga 50 metra: E planifikova në pjesën e parë

Schick për golin nga 50 metra: E planifikova në pjesën e parë

Patrick Schick, sulmuesi i Republikës Çeke, u bë ylli i parë i Kampionatit Evropian deri më tani.

Me dy gola në fitoren ndaj Skocisë (2:0), ndër të cilët njëri nga gjysma e fushës, Schick është shndërruar një sensacion të vërtetë.

Goditja e tij nga pothuajse 50 metra hyri në histori si një gol i shënuar nga distanca më e madhe, duke llogaritur nga 1980.

“Edhe në pjesën e parë, vura re që Marshall po qëndronte larg portës. Vendosa që do të përpiqesha t’i bëja lob, nëse paraqitej mundësia”, tha Schick.


Në minutën 52, lindi një mundësi dhe ai shënoi drejt e në portën kundërshtare.

“Kur topi shkoi drejt meje, nuk e mendoja. Thjesht qëllova dhe dhashë një gol të shkëlqyeshëm,” tha ai.

Republika Çeke do të luajë ndeshjen tjetër në Grupin D kundër Kroacisë.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.