Rusia po përgatitet të dërgojë 2500 rezervistë në Ukrainë

Rusia po përgatitet të dërgojë 2500 rezervistë në Ukrainë

Rusia planifikon të dërgojë deri në 2500 rezervistë në Ukrainë, sipas forcave të armatosura të Ukrainës.

Rezervistët aktualisht janë duke u trajnuar në rajonet Voronezh, Belgorod dhe Rostov të Rusisë, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.


“Komanda e forcave të armatosura të Federatës Ruse po përpiqet të rekrutojë personel dhe të përdorë rezervistë për të kompensuar humbjet e trupave të saj,” tha ushtria ukrainase.

Kjo vjen pasi aleatët perëndimorë të Ukrainës thanë se lufta e Rusisë në Ukrainë nuk ecën sipas planit të paraparë, me Ministrinë e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe që vlerëson se Vladimir Putin mund të ketë humbur një të tretën e trupave të tij që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.