Rriten thirrjet që Rusia të lirojë portet e Ukrainës për eksportet e grurit

Rriten thirrjet që Rusia të lirojë portet e Ukrainës për eksportet e grurit

Prej javësh, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje fuqive perëndimore të thyejnë bllokadën. Në fjalët e tij në forumin e Davosit, Zelensky tha se forcat ruse po bllokonin Ukrainën nga eksportimi i 22 milionë tonë drithërash, lulediellit dhe ushqime të tjera, të cilat po “kalben” në Ukrainë.

“Nëse nuk eksportojmë [drithë] në muajt e ardhshëm, nëse nuk ka marrëveshje politike me Rusinë përmes ndërmjetësve – do të ketë zi buke, do të ketë një katastrofë, do të ketë një deficit, do të ketë një çmim të lartë.” paralajmëroi Zelensky.

Por fuqitë perëndimore kanë pak mundësi për t’i dhënë fund bllokadës ruse.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë anije në Detin e Zi, u tha gazetarëve në një konferencë shtypi në Pentagon të hënën, gjenerali Mark A. Milley, kryetar i Shefave të Përbashkët të Shtabit. Administrata Biden ka rezistuar me vendosmëri çdo përfshirje të drejtpërdrejtë ushtarake në luftë.

Ukraina është fokusuar në parandalimin e një sulmi amfib nga forcat ruse në qytetet dhe zonat kryesore bregdetare, të cilat mund ta ndihmojnë Rusinë të forcojë kontrollin e saj në lindje të vendit, ku Moska ka përqendruar energjinë e saj pasi dështoi të pushtojë kryeqytetin, Kievin dhe të tjera qytete kryesore në Ukrainën qendrore.

“Tani për tani është pak ngërç [në rajonin e Detit të Zi] midis ukrainasve që duan të sigurohen që të mos ketë asnjë lloj zbarkimi amfib kundër Odessa,” një port strategjik kyç, tha Milley.


Zona është bërë “një zonë e ndaluar për transportin tregtar”, tha ai.

Ushtria ukrainase ka shënuar disa suksese të dukshme kundër marinës ruse, duke fundosur anijen flamurtare të Detit të Zi Moskva, me njëfarë ndihme nga inteligjenca e ofruar nga Shtetet e Bashkuara. Por këto sulme kanë qenë të pamjaftueshme për të rihapur portet e Ukrainës.

Komisioni Evropian ka propozuar eksportimin e grurit dhe drithërave të tjera të Ukrainës me hekurudhë, rrugë ose me lumë. Por është e paqartë se si forcat aleate mund t’i mbrojnë ato dërgesa nga sulmet ruse.

Danimarka planifikon të dërgojë raketa kundër anijeve Harpoon dhe një lëshues në Ukrainë, të cilat mund të ndihmojnë në shpimin e bllokadës dhe rikthimin e eksporteve të ushqimit. Por mund të duhen muaj për të trajnuar personelin ushtarak ukrainas se si të përdorin armët dhe t’i integrojnë ato në mbrojtjen bregdetare të vendit, sipas ekspertëve ushtarakë.

Ndarja e inteligjencës me Ukrainën është krijuar për të parandaluar një luftë më të gjerë.

“Edhe përpara pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, viti 2022 parashikohej të ishte viti më i pasigurt ushqimor në nivel global, duke e bërë furnizimin nga Ukraina edhe më kritik”, ka thënë Michael Carpenter, ambasadori i ShBA-së në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë./WashingtonPost/

Lexo edhe

Video