Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Rriten problemet e vaksinave ndaj COVID-19, shfaqen vonesa të reja

Rriten problemet e vaksinave ndaj COVID-19, shfaqen vonesa të reja

Një prodhues i dytë i vaksinave të koronavirusit ka paralajmëruar çështje të furnizimit në Bashkimin Evropian, duke shtuar frustrimin në bllok.

AstraZeneca tha se një problem i prodhimit do të thoshte se numri i dozave fillestare në dispozicion do të ishte më i ulët se sa pritej.

Goditja e re vjen pasi programet e inokulimit të disa kombeve u ngadalësuan për shkak të një shkurtimi të dërgesave të vaksinës Pfizer-BioNTech, raporton BBC.

Komisioneri i Shëndetësisë në BE shprehu “pakënaqësi të thellë” për lajmet.


Zyrtarët nuk kanë konfirmuar publikisht se sa i madh do të jetë mungesa, por një zyrtar i panjohur i BE i tha agjencisë së lajmeve Reuters se dërgesat do të ulen në 31 milionë – një prerje prej 60% – në tremujorin e parë të këtij viti.

Vaksina AstraZeneca, e zhvilluar me Universitetin e Oksfordit, nuk është miratuar ende nga rregullatori i ilaçeve i BE por pritet të marrë dritën jeshile në fund të këtij muaji, duke hapur rrugën që të jepen goditje.

Një zëdhënës i AstraZeneca tha të premten se “vëllimet fillestare do të jenë më të ulëta nga sa parashikoheshin fillimisht” pa dhënë detaje të mëtejshme.

Izraeli, Emiratet e Bashkuara Arabe, Britania e Madhe dhe SH.B.A. janë të gjitha përpara vendeve të BE-së për sa i përket dozave të dhëna deri më tani.

Lexo edhe

Video

error: