Rriten çmimet e naftës

Rriten çmimet e naftës

Çmimet e naftës u rritën të hënën për shkak se njerëzit në treg ishin të shqetësuar se do të kishte më pak benzinë dhe naftë në dispozicion për shkak të kufizimit të Rusisë në eksportet e tyre të këtyre karburanteve.

Nafta e papërpunuar standarde ndërkombëtare Brent u tregtua me 92,31 dollarë për fuçi në orën 10:23 të mëngjesit me orën lokale, një rritje prej 0,38% nga çmimi i mbylljes prej 91,96 dollarë për fuçi nga takimi i mëparshëm të premten, shkruan aa, transmeton KosovaPress.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) tregtohej në të njëjtën kohë me 90,40 dollarë për fuçi, 0,41% më shumë nga çmimi i së premtes prej 90,03 dollarë për fuçi.


Qeveria ruse kufizoi përkohësisht eksportin e naftës dhe benzinës të enjten.

Qeveria shpjegoi në një deklaratë se vendimi, i cili synon stabilizimin e çmimeve të karburanteve në tregun vendas, “mund të rris disponueshmërinë e karburantit në treg, gjë që përfundimisht do të çojë në uljen e çmimeve për konsumatorët”.

Rusia, një nga prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë, eksporton gati 900,000 fuçi në ditë (bpd) naftë dhe 100,000 bpd benzinë. Megjithëse Rusia dërgon më pak naftë dhe benzinë sesa naftë bruto, embargoja e eksportit para dimrit dhe shqetësimet e vazhdueshme të furnizimit kanë rritur shqetësimet e tregut.

Me presion të mëtejshëm të çmimeve, numri i platformave të naftës në SHBA ra në nivelin më të ulët që nga shkurti i vitit të kaluar, sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Baker Hughes të premten.

Lexo edhe

Video