Rreth 1.2 milionë bileta të shitura, akomodimi nuk është problem para Botërorit “Katar 2022”

Rreth 1.2 milionë bileta të shitura, akomodimi nuk është problem para Botërorit “Katar 2022”

Rreth 1.2 milionë bileta ndeshjesh për Kupën e Botës “Katar 2022” janë blerë deri më tani, H E Hassan Al Thawadi, Sekretari i Përgjithshëm i Komitetit Suprem për Dorëzimin dhe Trashëgiminë (SC), zbuloi dje në Forumin Ekonomik të Katarit.

Thawadi gjithashtu hodhi poshtë bisedimet për akomodimin e pamjaftueshëm për tifozët vizitorë, me Katarin që do të mirëpresë afro 1.5 deri në dy milionë vizitorë gjatë ngjarjes së futbollit nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor të këtij viti.

Faza e fundit e shitjes së biletave, një short i përzgjedhjes rastësore, u mbyll në fund të prillit me 23.5 milionë kërkesa për bileta. Argjentina, Brazili, Anglia, Franca, Meksika, Katari, Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara shënuan kërkesën më të madhe të biletave, sipas FIFA-s, përcjell KosovaPress.


“Për sa i përket kërkesës, mendoj se është një kërkesë rekord. Në fazën e fundit të shitjes së biletave kemi pasur rreth 27 milionë kërkesa për rreth dy milionë bileta në dispozicion. Rreth 1.2 milionë bileta tashmë janë blerë. Kështu që njerëzit po blejnë dhe janë të emocionuar për të ardhur, “tha Thawadi gjatë një sesioni të titulluar “Dorëzimi i Kupës së Botës FIFA 2022 Katar”.

“Nuk ka dyshim se në lidhje me disponueshmërinë e akomodimit, ne jemi përpjekur të sigurojmë që të ofrojmë oferta të ndryshme për kategori të ndryshme. Nga çmimet e përballueshme, kjo shkon nga 80 deri në 100 dollarë në natë deri tek ato më të shtrenjta, qoftë në hotele me pesë yje apo oferta luksoze. Pra, ne po përpiqemi të krijojmë një gamë të gjerë që i përshtatet të gjithëve. Natyrisht, përsëri, më shumë hotele po vijnë,” shtoi ai.

Thawadi theksoi se infrastruktura kryesore për turneun është tashmë në “fazën operative”.

Përveç kësaj, autoritetet janë të përkushtuara për organizimin e një turneu të arritshëm dhe të përballueshëm dhe do të centralizojnë ofertat e akomodimit dhe do të menaxhojnë çmimet për të siguruar që tifozët të shijojnë përvojën e tyre.

Lexo edhe

Video