Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Rasti Navalny, mijëra persona bashkohen në protesta në të gjithë Rusinë

Rasti Navalny, mijëra persona bashkohen në protesta në të gjithë Rusinë

Më shumë se 5.000 persona janë arrestuar në protestat e reja në të gjithë Rusinë, thotë një grup monitorimi.

Në Moskë policia mbylli stacionet e metrosë dhe bllokoi qendrën e qytetit.

Navalny u burgos kur u kthye në Rusi, pasi u shërua nga një përpjekje për ta vrarë atë me një agjent nervor.


Ai fajëson shërbimet e sigurisë për sulmin por Kremlini e mohon këtë.

Figura e opozitës u arrestua pasi mbërriti në Moskë nga Gjermania, ku kaloi disa muaj duke u rikuperuar nga incidenti gati fatal.

Autoritetet ruse thonë se Navalny duhej të raportonte në polici rregullisht për shkak të një dënimi me kusht për përvetësim.

Navalny ka denoncuar ndalimin e tij si “haptazi të paligjshëm”, duke thënë se autoritetet e kishin lejuar atë të udhëtonte në Berlin për trajtim.

Lexo edhe

Video

error: