Rama i kundërpërgjigjet Vuçeviqit: S’do ta lejojmë askënd të na tërheq prapa

Rama i kundërpërgjigjet Vuçeviqit: S’do ta lejojmë askënd të na tërheq prapa

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas kërcënimeve të ministrit serb të Mbrojtjes për destabilizim të rajonit. Ai i ka kujtuar Millosh Vuçeviqit se Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi janë aleatë të NATO-s, derisa ka shtuar se nuk do të lejojnë askënd t’i tërheq prapa në të shkuarën.

Sipas Ramës, “Evropa e Madhe është e ardhmja jonë e vetme”.

“Kërcënimet kundër stabilitetit dhe integritetit të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi janë të rrezikshme dhe të papranueshme. Të mos harrojmë se Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi janë aleatë të NATO-s plotësisht të përkushtuar ndaj sigurisë dhe integritetit territorial të njëri-tjetrit. Ne kemi arritur në dekadën e fundit në këtë rajon atë që askush nuk mund ta imagjinonte në dekada të pafundme më parë dhe nuk mund dhe nuk do të lejojmë askënd të na tërheqë prapa në të shkuarën që po e lëmë pas përgjithmonë! Së bashku! Evropa e Madhe është e ardhmja jonë e vetme”, ka shkruar ai në Twitter.

Kujtojmë se ministri i Mbrojtjes i Serbisë dhe kryetari i Partisë Progresive Serbe, Millosh Vuçeviq ka deklaruar se “Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut e kanë ofenduar Serbinë me njohjen e pavarësisë së Kosovës”, duke theksuar se “kjo paraqet ndërhyrje në punët e brendshme të një vendi dhe duke kërcënuar me destabilizimin e rajonit”.

“Ke bërë një gabim dhe do të të godasë në kokë, ashtu siç i godet në Ukrainë të gjithë ata që e promovuan Kosovën si shtet të pavarur. Ju e keni hapur kutinë e Pandorës. Përgjigjet tuaja burokratike se Kosova është ‘sui generis’, se është një rast i veçantë, janë qesharake. As Albin Kurti dhe as Tirana nuk të besojnë në këtë”, ka thënë ai për një medium në Serbi.

Lexo edhe

Video