Qentë kafshuan foshnjën 23 herë, nëna flinte në shtrat pranë

Qentë kafshuan foshnjën 23 herë, nëna flinte në shtrat pranë

Dy qen Staffordshire Bull Terriers vranë një foshnjë të porsalindur të quajtur Ruben McNulty.

Sulmi ka ndodhur në shtëpinë e familjes, teksa nëna e fëmijës ishte duke fjetur në divanin pranë tyre.

Krimi i tmerrshëm ndodhi në dhjetor të 2018-ës dhe sot nisën marrjen në pyetje të prindërve të foshnjës.

I porsalinduri në atë kohë ishte vetëm dy javësh dhe vdiq tri javë pas sulmit.

Reuben McNulty pësoi “lëndime katastrofike” pasi Staffordshire Bull Terrier e kafshoi 23 herë në kokë në shtëpinë e familjes në Jacksley në Cambs, Britani e Madhe.

Prindërit Daniel McNulty dhe Amy Litchfield, u morën në pyetje me dyshimin se kishin lënë pas dore një fëmijë.

Hetimi rezultoi se çifti ishte paralajmëruar më parë nga punonjësit socialë që të mos e linin Rubenin vetëm me dy qen. Megjithatë, më 18 nëntor 2018, Amy ra në gjumë në divanin pranë Reuben, ndërsa ai ishte në shtrat pranë tij.


Danieli, i cili nuk pinte duhan në shtëpi për shkak të foshnjës, ishte jashtë në atë moment. Kur u kthye nga një cigare, ai gjeti qenin Dottie të mbuluar me gjak duke i lëpirë buzët.

Ai menjëherë thirri policinë dhe raportoi sulmin. Foshnja u transferua me urgjencë me helikopter në spitalin Adenbrook, ku mjekët konstatuan se ajo kishte pësuar lëndime të rënda në tru, shtyllën kurrizore dhe kafkë.

Foshnja ndërroi jetë më 13 dhjetor – tri ditë pasi u shkëput nga aparati që e mbante në jetë.

Simon Newbury, një ekspert mjeko-ligjor veterinar, tha në seancë se qeni me siguri e perceptoi foshnjën si një “pre të vogël” ose një “lodër gërvishtëse”.

Në seancë u konstatua se sulmi i qenve të familjes ndaj foshnjës ishte regjistruar tashmë dhe vetëm gjashtë ditë para ngjarjes fatale.

Mjeku ligjor Simon Milburn tha gjithashtu në seancë se kishte indikacione të qarta se prindërit ishin të vetëdijshëm se Ruben nuk duhet të lihej vetëm me qentë në asnjë moment.

Të dy qentë, të cilët kanë qenë me këtë familje që nga lindja, i ka zënë gjumi pas sulmit.

Lexo edhe

Video