Putinit i përkeqësohet gjendja shëndetësore

Putinit i përkeqësohet gjendja shëndetësore

Fundjavën e kaluar, Vladimir Putinit thuhet se i është përkeqësuar gjendja shëndetësore, raportoi një kanal në Telegram që monitoron shëndetin e presidentit rus.

Në mesnatën e së shtunës, ai kishte “të përziera të rënda” dhe mjekët ndërhynë rreth orës tre të mëngjesit, raportoi kanali General SVR. Putin tani është rikuperuar, pretendohet, por mund të zëvendësohet nga një i ngjashëm gjatë takimeve të kësaj jave, ndërsa teknologjia përdoret për paraqitje televizive.

Lajmi vjen vetëm disa ditë pasi shefi i inteligjencës së Ukrainës sugjeroi se Putini ishte zëvendësuar nga një dublues gjatë një vizite shtetërore në Iran. Kirill Budanov, kreu i agjencisë së inteligjencës ushtarake të Ukrainës, ka pohuar më parë se Putini po trajtohet fshehurazi për kancer dhe se kryekëshilltari, Nikolai Patrushev e zëvendëson rregullisht gjatë operacioneve.


Asnjë nga pretendimet e kanalit nuk është konfirmuar, por Putin nuk do të ishte lideri i parë rus që do të përdorte këto metoda. Stalini besohet të ketë përdorur dyshe të shumta gjatë kohës në krye të Bashkimit Sovjetik, dy prej të cilëve që atëherë kanë folur për përvojën.

Vetë Putini ka pranuar se kishte menduar të përdorte mashtrime për mbrojtje gjatë luftës çeçene, por pretendon se e hodhi poshtë idenë dhe se ajo nuk u zbatuar kurrë.

Gjenerali SVR, i cili pretendon se drejtohet nga një ish-oficer i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse, tha sot se “Putinit i duhej ndihmë urgjente mjekësore natën e së premtes, 22 korrik deri të shtunën, 23 korrik. Rreth orës një pas mesnate, presidenti thirri stafin mjekësor të rezidencës së tij. Putin u ankua për të përziera të rënda. Rreth njëzet minuta më vonë, një ekipi shtesë mjekësor me mjekët e presidentit, dihet se mjekët e kanë ndihmuar dhe kanë qëndruar tre orë me të dhe pasi është përmirësuar gjendja e tij janë larguar nga dhoma e tij”.

Ndryshe, drejtori i CIA-s William Burns tha javën e kaluar se Putin ishte edhe “shumë i shëndetshëm”. Kremlini mohon në mënyrë rutinore se Putini ka probleme shëndetësore.

Lexo edhe

Video