Pushtimi rus, Ukraina paralajmëron Bjellorusinë

Pushtimi rus, Ukraina paralajmëron Bjellorusinë

Zyrtarët ukrainas paralajmëruan sot se ushtria bjelloruse po përgatitej të pushtonte në fillim të javës së pestë që kur forcat e presidentit rus Vladimir Putin sulmuan për herë të parë Ukrainën muajin e kaluar.

Në një deklaratë në Facebook, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se kishte shenja që sugjeronin se forcat e armatosura të Bjellorusisë po përgatiteshin për një “pushtim të drejtpërdrejtë” të territorit ukrainas.

Bjellorusia kufizohet me Ukrainën në veri dhe raportohet se përdorej si një zonë për forcat ruse.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës lëshoi ​​​​një paralajmërim të ashpër për presidentin bjellorus, Alexander Lukashenko.

“Përfshirja e drejtpërdrejtë e trupave bjelloruse në agresionin e armatosur rus kundër Ukrainës, në kundërshtim me vullnetin e ushtrisë dhe shumicës dërrmuese të popullit bjellorus, do të bëhet një gabim fatal i Aleksandër Lukashenkos”, thuhet në deklaratë.


Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës vlerësoi se niveli i kërcënimit ishte i lartë për “një ofensivë nga Republika e Bjellorusisë në drejtimin Volyn”, sipas gazetës ukrainase në internet Pravda.

Kjo vjen pasi Lukashenko kohët e fundit u ankua për rënien e Bashkimit Sovjetik dhe fajësoi për luftën në Ukrainë dhe gjetkë “monopolizimin e planetit tonë nga SHBA-ja”, sipas Reuters.

Në një intervistë për kanalin televiziv japonez TBS, Lukashenko e përshkroi gjithashtu Putin si mik dhe e mbrojti atë kundër liderëve perëndimorë që vënë në dyshim aftësinë e tij mendore dhe fizike.

“Ai dhe unë nuk jemi takuar vetëm si presidentë shtetesh, ne jemi në marrëdhënie miqësore. Unë jam absolutisht i fshehtë për të gjitha detajet e tij, për aq sa është e mundur, si shtetërore ashtu edhe personale,” tha Lukashenko.

Mes raporteve për moral të ulët në radhët ruse, zyrtarët ukrainas të mbrojtjes thanë sot se kishin marrë dokumente që tregojnë se Rusia ka urdhëruar dislokimin e kadetëve të rinj në Ukrainë,  transmeton Fox News.

Putin u ka thënë vazhdimisht njerëzve të tij se ushtria nuk po përdor kadetë, por fotot e dokumenteve të postuara në internet tregojnë se ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka nënshkruar një urdhër për të kundërtën. Dislokimi do të shohë kadetët Yunarmia të moshës 17 dhe 18-vjeç të shtyrë në vijat e frontit në Ukrainë.

Lexo edhe

Video