Dita e 5 e pushtimit rus, publikohen fotografi nga vendi ku do të zhvillohen negociatat Rusi-Ukrainë

Dita e 5 e pushtimit rus, publikohen fotografi nga vendi ku do të zhvillohen negociatat Rusi-Ukrainë

Paraditen e kësaj të hëne në kufirin bjellorus me Ukrainën pritet që të takohen zyrtarët ukrainas dhe ata rusë. Kështu ka bërë të ditur të dielën zyra e Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Ministria e Jashtme e Bjellorusisë ka publikuar një foto të vendit ku pritet të zhvillohen negociatat e sotme Rusi-Ukrainë.

“Në Bjellorusi, gjithçka është gati për negociatat Rusi-Ukrainë. Në pritje të mbërritjes së delegacioneve”, thuhet në shkrimin e ministrisë në Twitter.


Këto janë bisedimet e para prej kur Rusia ka nisur pushtimin ndaj Ukrainës në mëngjesin e 24 shkurtit.

Ky takim vie si rezultat i një bisede telefonike mes presidentit ukrainas Zelensky dhe presidentit bjellorus, Alyaksandr Lukashenka.

Ndërkohë që kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka shprehur dyshime për sinqeritetin e presidentit rus, Vladimir Putin në lidhje me hyrjen në negociata me Ukrainën, por ka rënë dakord që është e nevojshme të përpiqet t’i jepet fund këtij agresioni.

Lexo edhe

Video

Komentet janë të mbyllura.