PSG e pa konkurrencë sa i përket shpenzimeve për paga

PSG e pa konkurrencë sa i përket shpenzimeve për paga

Futbolli është sporti më popullor në botë dhe Evropa është shtëpia e shumicës së klubeve më të mëdha dhe më të pasura në botë dhe kjo ua mundëson atyre që të investojnë shuma të mëdha parash si dhe të japin paga marramendëse për lojtarët që i rekrutojnë në skuadër.

Por kush paguan më shumë për pagat e lojtarëve në pesë ligat më të mira të Evropës?

E njohur shpesh si “pesëshja e madhe”, divizionet kryesore në Angli, Francë, Gjermani, Itali dhe Spanjë konsiderohen si më prestigjiozet në futbollin botëror.

Klubet nga këto kombe normalisht dominojnë fazat e eliminimit të Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Evropës, duke krijuar një cikël ku sukseset e tyre shpërblehen financiarisht dhe rrit hendekun midis ekipeve në vende të tjera, përcjellë KosovaPress.

Por ka një vend që mbizotëron listën e pagave më të larta vjetore se çdo tjetër. Anglia. Përkatësisht Premier Liga është plot me klube që, për shkak të marrëveshjeve fitimprurëse televizive, mund të paguajnë paga astronomike për lojtarët.

Në fakt, është ende befasuese të shohësh që Aston Villa paguan më shumë për paga se Roma, West Ham që shpenzon më shumë se Milani dhe Crystal Palace që paguan shuma më të mëdha se Napoli, Lazio dhe Valencia.

Kur flasim për kryesimin e listës, Paris Saint Germain është milje larg të gjithë të tjerëve. Vetëm pagat e Kylian Mbappe, Lionel Messi dhe Neymar vlejnë më shumë se shumë klube, ndërsa Barcelona dhe Real Madridi qëndrojnë gjithashtu në pjesën e sipërme..

Manchester United është klubi më lartë i pozicionuar nga skuadra angleze, me faturën e pagave prej 233 milionë funtesh që renditet si i pesti në pesë ligat më të mira të Evropës.

Më poshtë gjeni listën prej 50 klubeve që shpenzojnë më së shumti për paga të lojtarëve:

1. PSG – £351.3 million

2. Barcelona – £300.1million

3. Real Madrid – £241.3million

4. Bayern Munich – £230.2million

5. Manchester United – £223million

6. Chelsea – £164.4million

7. Manchester City – £163.1million

8. Atletico Madrid – £148.4million

9. Liverpool – £141.8million

10. Juventus – £136.7million

11. Internazionale – £108.6million

12. Tottenham – £101.3million

13. Villarreal – £85.6million

14. Arsenal – £85.5million

15. Borussia Dortmund – £81.4million

16. Sevilla – £81.1million

17. RB Leipzig – £77million

18. Aston Villa – £75.2million

19. Roma – £73.2million

20. West Ham United – £70.2million


21. AC Milan – £67.6million

22. Leicester City – £65.6million

23. Newcastle United – £62.6million

24. Athletic Bilbao – £62.2million

25. Crystal Palace – £59.2million

26. Napoli – £58.5million

27. Lazio – £51million

28. Marseille – £50.4million

29. Everton – £46.8million

30. Valencia – £45.5million

31. Fiorentina – £42.6million

32. Real Betis – £39.9million

33. Bayer Leverkusen – £39.6million

34. Monaco – £38.2million

35. Fulham – £37.6million

36. Ëolfsburg – £36.9million

37. Ëolves – £35.7million

38. Southampton – £35.4million

39. Borussia Monchengladbach – £35.3million

40. Lyon – £35.2million

41. Hertha Berlin – £32.5million

42. Hoffenheim – £31.9million

43. Real Sociedad – £30.9million

44. Monza – £30.5million

45. Bournemouth – £29.1million

46. Schalke – £29.1million

47. Atalanta – £28.9million

48. Nottingham Forest – £28.6million

49. Brighton – £28.3million

50. Torino – £24.3million

Lexo edhe

Video