Pse njerëzit djersiten kur nuk duhet?

Pse njerëzit djersiten kur nuk duhet?

Ju shpesh djersitni, pa marrë parasysh se cila stinë është dhe sa e ngrohtë është jashtë? Ndoshta është koha për të dëgjuar trupin tuaj dhe për të kuptuar se çfarë dëshiron t’ju tregojë nga djersitja e tepërt.

Ka disa arsye që çojnë në djersitje të tepruar dhe ju duhet t’i kushtoni vëmendje atyre sepse ato mund t’ju ​​tregojnë se çfarë është ndoshta e gabuar.

Ju jeni nën stres

Ju lehtë mund të dalloni nëse jeni të stresuar nga aroma e djersës. Kur jemi të nxehtë, gjëndrat ekrinale që ndodhen në të gjithë trupin aktivizohen dhe prodhojnë djersë e cila kryesisht përbëhet nga uji dhe kripa dhe nuk ka erë të theksuar.

Kur jemi nën stres, djersa prodhohet nga gjëndrat apokrine, të cilat ndodhen vetëm në pjesë të caktuara të trupit, siç janë sqetullat. Ajo djersë përbëhet nga yndyra dhe proteina që përzihen me bakteret në lëkurën tonë dhe kështu krijojnë një erë të pakëndshme.

Përhapni energji pozitive ose frikë

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit përreth jush mund të njohin se si e nuhasni djersën tuaj.

Në një eksperiment, 36 grave u duhej të nuhatnin mostrat e djersës së 12 burrave që kishin parë më parë filma me detyrë t’i bënin të lumtur ose të frikësuar.

Kur gratë nuhatnin djersën e burrave të frikësuar, aroma u shkaktoi atyre një reagim të ngjashëm të frikës dhe neveritjes. Kur nuhatën djersën e burrave të lumtur, kjo erë shkaktoi një reagim të butë dhe buzëqeshje tek ata.

Ju jeni në rrezik nga goditja e nxehtësisë


Ju ecni gjatë një dite të nxehtë vere dhe në një moment ndiheni sikur nuk jeni më djersitje dhe marramendje. Ajo që keni përjetuar quhet anhidroza, gjendje në të cilën nuk mund të djersiteni normalisht dhe gjatë së cilës trupi juaj nuk mund të “qetësohet” duke djersitur.

Nëse në atë moment nuk e hidratoni trupin tuaj me ujë, ju jeni në rrezik nga goditja e nxehtësisë. Strehohuni në një zonë të freskët ose pak me ajër të kondicionuar dhe pini ujë. Asnjëherë mos pini pije alkoolike ose pije me kafeinë pasi ato shkaktojnë dehidrim.

Sheqeri juaj në gjak ka rënë

Djersitja e shtuar është një nga simptomat e një rënie të papritur të sheqerit në gjak. Ju mund ta zgjidhni me lehtësi këtë problem duke konsumuar çokollatë ose ndonjë karamele që mund të vini në duar.

Jeni shtatzënë ose po hyni në menopauzë

Nëse ekziston mundësia që të jeni shtatzënë ose para menopauzës, atëherë kushtojini vëmendje djersitjes. Të gjitha proceset në trup që ndikojnë në sistemin endokrin mund të shkaktojnë djersitje të shtuar. Kjo është pikërisht ajo që ndodh me shumicën e grave që hyjnë në menopauzë dhe luftojnë me afshet.

Një gjë e ngjashme ndodh në shtatzëninë e hershme. Ndryshimet hormonale shkaktojnë një ndryshim në “termostatin” e trurit, për shkak të të cilit ju mund të ndjeni nxehtësinë edhe në dhoma me ajër të kondicionuar dhe të djersitni më shumë.

Ju keni hiperhidrozë

Nëse nuk mund të gjeni shkakun e djersitjes tuaj të shtuar, vizitoni një mjek sepse mund të bëni hiperhidrozë.

Është një gjendje djersitje e tepruar dhe e pakontrolluar që tejkalon nevojat e termo-rregullimit normal të trupit.

Njerëzit që kanë hiperhidrozë djersiten kur nuk duhet, për shembull kur ulen plotësisht akoma në një dhomë të ftohtë. Djersitja e tyre është e tepërt në masën që djersa do të pikojë nga pëllëmbët e tyre në momente të tilla.

Lexo edhe

Video

3 Comments

Komentet janë të mbyllura.

error: