Pse kafeja stimulon nevojën për një lëvizje të zorrëve të mëdha?

Pse kafeja stimulon nevojën për një lëvizje të zorrëve të mëdha?

Ata pinë një filxhan kafe më të mirë në mëngjes dhe shumica e kanë një garanci se do të duhet të shkojnë në tualet shumë shpejt. Çfarë ka në kafe që funksionon ndryshe nga çaji i cili gjithashtu përmban kafeinë?

Kafeja stimulon sistemin tretës, megjithëse shkencëtarët ende nuk kanë zbuluar se si dhe pse funksionon, por kafeina është “e dyshuara” e parë. Kafeina është një “stimulues”, thotë dr. Niket Sonpal, gastroenterolog dhe asistent profesor klinik i mjekësisë në Kolegjin Mjekësor Touro për Shëndetin e Grave. “Sa herë që hamë stomaku zgjerohet dhe dërgon një sinjal në zorrën e trashë se diçka po vjen dhe se është një shenjë se diçka duhet të dalë.”

Trupi i dërgon këto sinjale përmes një procesi të quajtur peristaltikë, lëvizjet themelore të muskujve ose kontraktimet që lejojnë ushqimin të kalojë nëpër zorrët. Kafeja e përshpejton procesin, thotë dr. Rudolph Bedford, gastroenterolog në Qendrën Mjekësore Providence Saint John. Përveç përshpejtimit të atyre kontraktimeve, Bedford thotë se kafeina gjithashtu bën që muskujt e zorrës së trashë të relaksohen. Dhe kur këto dy fenomene gastrointestinale ‘kombinohen’ shkuarja në tualet është e pashmangshme.


A është efekti laksativ i kafesë i dëmshëm?

Për të njëjtën arsye, Bedford thotë se njerëzit vuajnë nga zbatica e acidit gastrik kur marrin kafeinë, por në atë rast, muskujt e tjerë funksionojnë. Kafeja është një pije acidike dhe është ky acid nga kafeina që bën që trupi të prodhojë më shumë biliare dhe kjo është një nga arsyet pse disa njerëz marrin diarre pasi pinë kafe.

Efekti laksativ i kafesë mund të shmanget duke pirë më pak kafe. Sasitë më të vogla të kafesë do të kenë një efekt më pak laksativ, dhe më pak kafeinë në çaje është gjithashtu arsyeja pse çajet nuk kanë një efekt laksativ si kafeja.

Lexo edhe

Video

error: