Pse Biden donte të takohej personalisht me Putinin?

Pse Biden donte të takohej personalisht me Putinin?

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka shpjeguar pse ai mendonte se ishte e rëndësishme të takohej personalisht me kolegun e tij rus Vladimir Putin.

Biden në një konferencë shtypi pas takimit me Putin në Gjenevë, tha se ishte e rëndësishme të takohej personalisht, në mënyrë që të mos kishte gabim ose keqinterpretime për atë që ai donte të komunikonte.


“Numër një – identifikimi i fushave të punës praktike që mund të bëjnë dy vendet tona për të përparuar interesin tonë të ndërsjellë dhe gjithashtu të përfitojnë nga bota. Dy – të komunikoj drejtpërdrejt, se Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen veprimeve që dëmtojnë interesat tona jetësore ose aleatëve tanë. Dhe nën tre, për të përcaktuar qartë përparësitë e vendit tonë dhe vlerat tona, kështu që ai e dëgjoi atë drejtpërdrejt nga unë, “tha Biden.

Putini mbajti konferencën e tij personale për shtyp para Biden, ku ai tha se ambasadorët e SHBA-së dhe Rusisë do të kthehen në postet e tyre diplomatike dhe se të dy vendet do të fillojnë konsultimet mbi sigurinë kibernetike. Ai e përshkroi samitin si “konstruktiv” dhe “produktiv” në tërësi.

Takimet zyrtare midis të dy drejtuesve sot u ndanë në dy raunde, një në një seancë më të vogël dhe në të dytin me delegacione më të mëdha. Koha totale e bisedimeve ishte më pak se katër ose pesë orë sa zyrtarët parashikuan fillimisht për samitin, transmeton CNN.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: