Protestuesit përleshen me policinë në Berlin

Protestuesit përleshen me policinë në Berlin

Protestuesit u përleshën sot me policinë në Berlin për shkak të masave qeveritare për të parandaluar përhapjen e COVID-19 dhe në kundërshtim me ndalimin e demonstratave.

Dhjetëra protesta të planifikuara u ndaluan para fundjavës, por demonstruesit filluan të mblidhen në pikat e vendosura në të gjithë kryeqytetin gjerman herët të dielën.

Departamenti i policisë i Berlinit, i cili kishte më shumë se 2.000 oficerë në qytet këtë fundjavë, tha se oficerët ishin ngacmuar dhe sulmuar nga protestuesit.

“Ata u përpoqën të depërtonin në kordonin e policisë dhe të tërhiqnin kolegët tanë,” thuhej në Twitter, duke shtuar se policia duhej të përdorte shkopinj.

Protestat, përfshirë në lagjen Charlottenburg të Berlinit dhe parkun Tiergarten, çuan në arrestime të shumta, tha policia. Ndërsa turmat u nisën drejt Portës së Brandenburgut, policia paralajmëroi përmes altoparlantit se do të përdornin topa uji nëse protestuesit nuk shpërndaheshin.

Gjermania lehtësoi shumë nga kufizimet e saj për koronavirusin në maj, përfshirë rihapjen e restoranteve dhe bareve. Megjithatë, shumë aktivitete, të tilla si ngrënia brenda në restorante ose qëndrimi në një hotel, kërkojnë prova që një individ ose është plotësisht i vaksinuar, është shëruar nga virusi ose mund të tregojë prova të një testi të fundit negativ të koronavirusit.


Querdenker, e cila është bërë lëvizja më e madhe dhe më e dukshme kundër bllokimit në Gjermani, ka tërhequr ndonjëherë mijëra mbështetës në demonstratat e saj në Berlin dhe gjetkë në të gjithë vendin.

Ajo ka mbledhur një përzierje të ndryshme demonstruesish, përfshirë njerëz që kundërshtojnë vaksinimet, mohuesit e koronavirusit, teoricienët e komplotit dhe ekstremistët e krahut të djathtë.

Në fillim të këtij viti, shërbimi i brendshëm i inteligjencës gjermane paralajmëroi se lëvizja po bëhej gjithnjë e më radikale, duke vënë nën mbikëqyrje disa nga përkrahësit e saj.

Protestat pasojnë demonstrata të tjera të gjera kundër masave të koronavirusit në të gjithë Evropën.

Mijëra njerëz kanë dalë për të protestuar ndaj kërkesave të vaksinimit në Francë gjatë tre fundjavave të fundit, ndonjëherë duke u përplasur me policinë, dhe rreth 80.000 njerëz protestuan në qytetet në të gjithë Italinë fundjavën e kaluar.

Lexo edhe

Video