“Prishtina Mall” 80 për qind e dyqaneve janë të gatshme të fillojnë punën

Qendra që konsiderohet si më e madhe tregtare “Prishtina Mall” pritet të hapet më 9 mars të këtij viti. Rreth 80 për qind e dyqaneve do të hapen me datën 9, ndërsa të tjerat në muajt në vazhdim. Qendra më e re tregtare me sipërfaqe 250 mijë metra katrorë do të ketë mbi 200 brende prestigjoze ndërkombëtare, si dhe do të hap mbi 2500 vende të punës. Kështu u tha nga Kryetari i bordit të aksionarëve në “Prishtina Mall”, Fatmir Zymberi njëherësh pronar i “Jysk” dhe “KFC” për Kosovë.

Zymberi tha se kjo qendër në rend të parë ka për fokus argëtimin. Sipas tij karakterisitkë në këtë qendër është edhe kinemaja, e cila siç thotë ai është më e madhja në Evropën Juglindore.

“Nuk është vetëm qendër tregtare, pavarësisht se quhet e tillë, kjo është në rend të dytë, në rend të parë është argëtimi. Pasi qendra i ka rreth 240 mijë metra katror, vetëm qiradhënia është 115 mijë, do të thotë më shumë se gjysma e qendrës është hapësira të lira. Është kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore me 15 salla me nivelet me nivelet më të larta të teknologjisë fundit të kësaj lëmie. Është mbi 11 mijë metra katror argëtim, aktivitete të ndryshme që asnjëherë nuk ka pasur në Kosovë, duke filluar nga vetura elektrike me 500 metra staza të vozitjes dhe aktivitete të ndryshme që do të thotë se Prishtina Mall është një qendër destinimi, jo vetëm për Prishtinën, është për gjithë Kosovën dhe një pjesë të mirë të rajonit, që shërben për fëmijët e të gjitha shtresat. Ne e kem qendra tregtare ose te kafet e vogla, kështu që kjo tash do konkurrojë me një pjesë të mirë të kësaj gjëje në mënyrë pozitive që njerëzit ta kalojnë ditën në një vend që është ajri pastër, komoditeti , parkingu, të gjitha këto e bëjnë një vend atraktiv dhe në fund ditës të gjithë përfitojnë, klientët dhe bizneset”, theksoi Zymberi.

Zymberi mes tjerash tha se kjo qendër deri tani ka treguar potencial të mirë ekonomik. Derisa shtoi se numri i të punësuarve do jetë më i madhi që ka ndodhur ndonjëherë në vend.

“Gjatë procesit të ndërtimit kanë qenë të involvuar mbi 2 mijë persona, kurse permanentë të punësuar, në menaxhimin e të gjitha bizneseve përbrenda qendrës do e tejkalon numrin 2500 të punësuar në mënyrë permanente, pa i përfshirë të punësuarit indirekt, që japin shërbime jashtë për Prishtina Mall. Të punësuar më shumë në një vend të punës nuk ka në Kosovë dhe investimi më i madh privat që ka ndodhur ndonjëherë në Ballkanin Perëndimor që ne gjendemi, investimi më i madhi privat…3:29 Deri tash ka treguar mirë (potenciali ekonomik) nga përvoja, që ne faktikisht në Kosovën e re këto 20 vitet e fundit, numrat çdo vit shkojnë duke u rritur, normal që ne do të bëjmë shumë më mirë, diçka më ndryshe që përveç klienturës së qytetarëve të Kosovës që do i kenë këtu, do i kem edhe qytetarët nga pjesët tjera, Shqipëria, Maqedonia Perëndimore dhe pjesë tjera. Ideja është që kjo të jetë një qendër destinimi për gjithë”, tha mes tjerash Zymberi.


Sipas Zymberit ndikim ekonomik ka pasur edhe situata në veri, derisa uron që këto situata të kalojnë më shpejtë.

“Shpresojmë që kjo situatë do të qetësohet dhe normal kjo situatë nuk ka qenë në favorin tonë, kjo që ndodhi në veriun e Mitrovicës. E dimë që ata që nuk na duan neve na sulmojnë ekonomikisht, jo direkt por mundohen indirekt dhe kjo gjithmonë krijon këso probleme. Por, jemi zakonisht të lumtur që qendra të tilla sikur kjo është e pamundur të hapen të gjitha në të njëjtën kohë, me rendësi që 80 për qind janë të gatshme”, shtoi Zymberi.

Alvaro Costa, pronar në këtë qendër tregtare, ka deklaruar se 80 për qind e bizneseve janë gati për të filluar punën me 9 mars. Ndërsa, tha se do ketë risi edhe me marka të reja që nuk kanë qenë ndonjëherë në Kosovë.

“Epo, ka 80% të dyqaneve të listuara tashmë. Do të thotë se do të kemi ende risi pas hapjes. Natyrisht, presim që ky 80% të jetë i hapur, por gjithsesi ka të tjera që do të vijnë. Dhe me siguri, është pjesë e një qendre tregtare që ne vazhdojmë të ofrojmë risi përgjatë funksionimit të qendrës pas dhe menjëherë pas hapjes. Në ditët e sotme, sigurisht që jemi ende duke punuar me qiramarrësit, kështu që ata vazhdojnë të mësohen me punën. Ne jemi gati ose pothuajse gati nga ana jonë, dhe me siguri edhe qiramarrësit tanë do të jenë të gatshëm të ofrojnë gjithçka që kanë më të mirë, për klientët tanë dhe për tregun… 04:50 Ajo që mund të them është se tashmë kemi rënë dakord dhe kemi nënshkruar kontratë me afër 80% të numrit të dyqaneve. Gjatë turneut tonë u njohëm me disa nga markat që do të jenë këtu. Të gjithë së bashku, sigurisht, jemi të kushtëzuar disi nga disa marka që të zbulojmë”, tha Costa.

10 investitorë vendorë janë bashkuar për ta ndërtuar këtë qendër e cila pritet të hapet së shpejti. Me një hapësirë prej mbi 250 mijë metrave katrorë, Prishtina Mall do të jetë shtëpi e mbi 200 brendeve prestigjoze ndërkombëtare, do të ofrojë të gjitha llojet e ngjitjeve, kërcimeve dhe lojërave, do ta ketë liderin e operatorëve të kinemave në Evropë me teknologjinë më të re, e shumëçka tjetër.

Ndryshe, ky projekt pritet t’i hap mbi 2,500 vende të punës./E.Krasniqi

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.