Princesha norvegjeze largohet nga detyrat mbretërore

Princesha norvegjeze largohet nga detyrat mbretërore

Princesha e Norvegjisë Martha Louise dha dorëheqjen nga detyrat e saj zyrtare të martën, sipas një deklarate nga familja mbretërore e vendit nordik.

“Princesha po ndërmerr këtë hap për të krijuar një vijë më të qartë ndarëse midis aktiviteteve të saj të biznesit dhe rolit të saj si anëtare e familjes mbretërore”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se Louise dhe i fejuari i saj Durek Verrett “nuk do të përdorin titullin e Princeshës apo referojuni anëtarëve të Shtëpisë Mbretërore në kanalet e tyre të mediave sociale, në prodhime mediatike ose në lidhje me aktivitete të tjera tregtare.”

Megjithatë, babai i saj Mbreti Harold vendosi që ajo të mbante titullin e saj si princeshë, thuhet në deklaratë.

Pasi të martohet, Verrett do të bëhet pjesë e familjes mbretërore, por as nuk do të ketë titull dhe as nuk do të përfaqësojë Shtëpinë Mbretërore të Norvegjisë, shtoi ajo.


Megjithatë, çifti do të marrë pjesë në tubime të lidhura me familjen, të cilat tradicionalisht mbretërorët norvegjezë marrin pjesë së bashku, vuri në dukje ai.

Louise, 50-vjeç, është vajza e vetme e Mbretit Harald V dhe Mbretëreshës Sonja dhe e katërta në radhën e pasardhësve pas vëllait të saj, princit të kurorës Haakon dhe dy fëmijëve të tij.

Ajo u fejua me të dashurin e saj amerikan Verrett, një shaman i vetëquajtur, në qershor.

Louise ka tri vajza nga martesa e saj e parë me autorin norvegjez Ari Behn, i cili i mori jetën në vitin 2019.

Çifti u martua në vitin 2002 dhe u divorcua në vitin 2017./AA

Video