Presidenti turk Erdogan bën betimin si president i Turqisë

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka bërë betimin për t’u bërë president i Turqisë në Parlamentin turk në Ankara.

Në ceremoninë e betimit mori pjesë edhe kryetari i parlamentit, Devlet Bahçeli, i cili ia dorëzo mandatin presidentit Erdogan, pasi fitoi balotazhin e zgjedhjeve në  Turqi.


Në ceremoninë e betimit kanë marrë pjesë personalitet të ndryshme vendore dhe ndërkombëtare.

Pas cermonisë, ai ka vendosur kurora lulesh tek themeluesit e Republikës Turke.

Më vonë, në kompleksin presidencial do të organizohet një ceremoni inaugurimi, ku do të marrin pjesë zyrtarë të nivelit të lartë nga 78 vende, duke përfshirë 21 krerë shtetesh, 13 kryeministra, zyrtarë të nivelit parlamentar dhe ministror, si dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare, përfshirë NATO-n, Organizata e Shteteve Turke dhe Organizata e Bashkëpunimit Islamik./AA/

ANKARA, TURKIYE – JUNE 03: Turkish President Recep Tayyip Erdogan takes the oath of office to become Turkiye’s president at the Turkish Parliament in Ankara, Turkiye on June 03, 2023. Parliament Speaker Devlet Bahceli also attended the oath taking ceremony. ( Murat Kula – Anadolu Agency )

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.