Portugalia është çerekfinalisti i fundit i Botërorit “Katar 2022”

Portugalia është çerekfinalisti i fundit i Botërorit “Katar 2022”

Ka përfunduar edhe faza e eliminatoreve të Kampionatit Botëror “Katar 2022”, ku Portugalia ka siguruar biletën e fundit drejt çerekfinales së këtij turneu.

Pas plot 90’ minutave lojë të zhvilluara në stadiumin “Lusail Iconic” u shënuan shtatë gola, ku Kombëtarja e Portugalia e ka shkatërruar Zvicrën me rezultat të thellë 6:1, raporton KosovaPress.

Zvicra përshëndetet nga ky Botëror me humbje të thellë, ku golin e nderit e shënoi Manuel Akanji në minutën e 58’.


Ndërkaq, te Portugalia shkëlqeu Goncalo Ramos me hat-trick (minuta 17’, minuta e 51 dhe minuta 67’), kurse tre golat e tjerë u shënuan nga Pepe (minuta e 33’), Guerreiro (minuta e 55’) dhe Leao (minuta e 90+2’).

Portugalia vazhdon tani në çerekfinale të Kupës së Botës në Katar, ku atje e pret Kombëtarja e Marokut, e cila e eliminoi sot Spanjën 3:0 në penallti.

Rezultatin final i ndeshjes, 6:1 në favor të Portugalisë

Lexo edhe

Video